Türkçe

Çin’in dış ticareti beklenenden hızlı toparlanıyor

CMGPublished: 2022-07-22 18:11:26
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Gümrük Genel İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, Çin’in dış ticaret hacmi, yılın ilk yarısında yüzde 9,4 artarak 19,8 trilyon yuana ulaştı.İhracatta yüzde 13,2, ithalatta ise yüzde 4,8 artış kaydedildi.

Bunun yanında, Çin’in haziran ayındaki ihracatı ABD Doları bazında yüzde 17,9’luk çarpıcı bir artış kaydederek yerli ve yabancı kuruluşların beklentilerini aştı.

Yüzde 17,9, beklentilerin ötesinde

Resmî verilerin açıklanmasından önce, yerli ve yabancı birçok kuruluş, haziran ayı dış ticaret verilerine dair tahminlerini yayımlamıştı.

Haziran ayı ihracatı için büyüme tahminini CIB research yüzde 13, Nomura Securities yüzde 7,7, Reuters ise yüzde 12 olarak açıklamıştı.

Yüzde 17,9’luk büyüme hızı, çoğu kuruluşun beklentisinin üzerine çıktı.

Buna benzer bir durum, mayıs ayında da yaşanmıştı. Nisan ayında Çin’in dış ticareti salgının etkisiyle zor bir dönemden geçerken,bazı kuruluşlar, mayıs ayı beklentilerini düşürdü.

Reuters’ten 28 ekonomist tarafından ortaya konulan tahminlerin medyanı yüzde 8 olarak açıklandı. Bunun yanı sıra, sekiz yerli kuruluşun tahminlerinin medyanı ise yüzde 7,7 olarak açıklandı. Bunlar arasındaki en düşük tahmin yüzde 3,2 olarak kayda geçti.

Çin Gümrük Genel İdaresi tarafından açıklanan veriler, mayısta Çin’in ihracatının yüzde 16,9 büyüdüğünü ortaya koydu.

Çin ekonomisinin büyük direncine tanıklık eden ilgili kuruluşların haziran ayı beklentilerini yükseltmelerine rağmen, gerçek veriler yine çoğu tahminin üzerine çıktı.

Dış ticaret, mayısta salgının gölgesinden çıktı

Dış ticaret verilerindeki trende bakıldığında, yılın ilk üç ayında istikrarlı bir başlangıçtan sonra, Shenzhen ve Shanghai tarafından temsil edilen İnci Nehri Deltası ve Yangtze Nehri Deltası’nda, art arda görülen salgınların nisan ayında hem ithalatı hem de ihracatı olumsuz etkilediği görülüyor. Son dalgaların kontrol altına alınmasının ardından işletmeler düzenli olarak işbaşı yaptı ve yeniden üretime başladı.

Çin’in dış ticaret hacmi mayısta yüzde 9,5, haziranda ise yüzde 14,3 büyüdü.

Limanlar yeniden meşgul

Dış ticaret firmaları, mayıs ayında düzenli olarak tekrar işbaşı yaptı. Özellikle Shanghai’nin bulunduğu Yangtze Nehri Deltası bölgesinde ithalat ve ihracatın hızla toparlanması, ülkenin dış ticaretinin hızlanmasına büyük katkı sağladı. İç ve dış tedarik zincirleri açısından önemli rol oynayan Shanghai Limanı, eski canlılığına yeniden kavuştu.

Haziran ayında Shanghai Limanı’nda elleçlenen günlük konteyner kapasitesi 125 bin 800 TEU ile geçen yılın aynı dönemindeki miktarın yüzde 95’ine ulaştı. En yüksek günlük elleçleme kapasitesi 140 bin TEU’yu aştı.

Bunun dışında,ticaret ortaklarının çeşitlenmesi de Çin’in dış ticaretine dinamizm kattı. Verilere göre, yılın ilk yarısında Çin’in ASEAN ülkeleri ile ticaretinde yüzde 10,6, Avrupa Birliği ülkeleri ile ticaretinde yüzde 7,5, ABD ile ticaretinde ise yüzde 11,7 artış kaydedildi. Aynı dönemde, Çin’in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle ticareti yüzde 17,8, RCEP üyesi ülkelerle ticareti yüzde 5,6 arttı.

Uzmanlara göre, Çin’in dış ticaretindeki hızlı büyüme eğilimi yılın ikinci yarısında da devam edecek.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn