Türkçe

Çinli şirketten üstün performanslı batarya: Tek şarjla 1000 km

CMGPublished: 2022-06-30 19:02:47
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin’in önde gelen lityum-iyon batarya üreticilerinden Contemporary Amperex Technology Co. Ltd (CATL) tarafından üretilen en son batarya, üstün performansıyla dikkat çekti.

Elektrikli otomobillerde kullanılan bataryanın tek şarjla 1000 kilometreden fazla sürüş menzili sağladığı bildirildi.

CATL, geçtiğimiz hafta dünyanın en yüksek kullanım verimliliğine sahip bataryasının lansmanını yaptı.

Yeni bataryaya, Çin mitolojisindeki efsanevi hayvan Qilin’in ismi verildi.

2023’te seri üretime geçilecek

CATL tarafından yapılan açıklamada, Qilin bataryasının seri üretimine 2023 yılında geçileceği bildirildi.

Qilin bataryasının, ABD'li elektrikli araç devi Tesla'nın 4680 bataryasına kıyasla yüzde 13 daha fazla güç kapasitesine sahip olduğu açıklandı.

Yüzde 72 hacim kullanım verimliliği ile rekora imza atan Qilin bataryasının şarj edilmesi için ise sadece 10 dakika gerekiyor.

Guotai Junan Securities'ten yatırım danışmanı Jiang Yifan, Qilin bataryasını şu sözlerle değerlendirdi: "Qilin bataryasının temel teknik göstergeleri, geleneksel lityum bataryalardan yüzde 10 ila 15 daha yüksek. Bu, hiç şüphesiz batarya endüstrisinde kaydedilen büyük bir atılım."

CATL uzmanlarından Wu Kai, Qilin bataryasının güvenliğinin daha yüksek olması, daha uzun kullanım süresi ve kısa şarj süresi ile öne çıktığını vurguladı.

Qilin bataryasının lansmanının yapıldığı gün, CATL'nin Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası'ndaki hisseleri yüzde 5,91 değerlenerek, 536,97 yuandan (80,06 ABD Doları) işlem gördü.

CATL, yeniliği sürekli kılma peşinde

Qilin bataryası, CATL’nin batarya konusunda imza attığı ilk yenilik değil. Şirket, daha önce de birinci nesil sodyum iyon bataryaların lansmanını yaparak dikkatleri üzerine çekmiş,Time dergisi tarafından belirlenen dünyanın en etkili 100 şirketi arasına girmişti.

Sodyum iyon bataryalar, 160Wh/kg’lik enerji yoğunluğuyla dünyadaki en gelişmiş bataryalar olarak kabul ediliyor.

Diğer yandan CATL, şubat ayında açıklanan küresel batarya üreticileri sıralamasında da birinciliği kaptırmadı. Şirket, art arda 5 yıldır listenin zirvesinde yer alıyor.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn