Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (26) Çin ve Batı arasındaki kültürel iletişimin öncüsü

CMGPublished: 2022-06-30 15:03:35
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

400 yıldan fazla bir süre önce, İtalyan Matteo Ricci okyanusun ötesindeki Çin'e gelerek, Çin ile Batı arasındaki kültürel temaslarda yeni bir sayfa açtı.

Rönesans döneminde, Çin ile Batı arasındaki mesafenin uzun, ulaşımın ise elverişsiz olmasının yanında, aradaki dil bariyeri nedeniyle iletişim çok azdı. İtalyan Matteo Ricci, yanında piyano da dâhil olmak üzere Batı medeniyetinin birçok başarısını ve nesnesini Çin'e tanıtmasıyla Çin ile Batı arasındaki kültürel alışverişler giderek daha da yoğunlaştı.

Ricci, Çin'e geldikten sonra ulvi idealleri bulunan kişilerle tanışmak, Çin kültürünü anlamak ve Batı medeniyetini yaymak için birçok yer gezdi. Matteo Ricci, Çinli âlimler Xu Guangqi ve Li Zhizao ile arkadaş oldu.

"Büyük Dünyanın Tam Haritası", Matteo Ricci ve Li Zhizao tarafından Batı'nın bilimiyle Çin'e dair gerçekliğinin birleştirilerek oluşturulan, Çince yazılı bir dünya haritasıdır. Çin'in dünya haritası çizmesi için de bir emsal oluşturan harita, Çin haritacılık tarihinde büyük öneme sahiptir.

Matteo Ricci, ayrıca Xu Guangqi ile birlikte, Ming Hanedanı'nın son dönemlerinde matematik alanında teorik bir temel sağlayan ve Çin'de matematiğin gelişiminin hızlanmasında büyük rol oynayan Öklid'in Elementleri'ni de Çinceye tercüme etmiştir.

400 yıldan fazla bir süre sonra, bugün, her geçen gün daha fazla kişi "çağdaş Matteo Ricci" olarak anılmayı hak ediyor. Çince Qi Yuanhang adını alan İtalyan bir öğrenci, henüz lisedeyken Çince öğrenmeye başladı, üniversite eğitimini de Çin'de aldı. Qi Yuanhang, Çin ile ilgili olay ve hikâyeleri ailesi ve yakınlarıyla paylaşıyor, gerçek Çin'in anlaşılmasını sağlıyor ve Çin ile Batı arasında bir köprü rolü üstleniyor.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn