Türkçe

Çin’de gemi inşa sanayisi hızla toparlanıyor

CMGPublished: 2022-06-24 11:29:49
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Ulusal Gemi İnşa Sanayi Derneği (CANSI) tarafından kısa süre önce açıklanan verilere göre, mayıs ayında Çin’de toplam 2 milyon 570 bin DWT’lik gemi inşası tamamlanırken, nisan ayına göre yüzde 22,4’lük artış kaydedildi.

COVID-19 salgınındaki son dalgadan etkilenen gemi inşa sanayisi, mayıs ayında hızlı bir şekilde toparlandı. CANSI tarafından açıklanan tahminlere göre, bu yıl Çin’de 40 milyon DWT’lik gemi inşasının tamamlanması bekleniyor.

CANSI’nın verilerine göre, ocak-mayıs döneminde, Çin’de inşası tamamlanan gemi kapasitesi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,3, yeni alınan gemi siparişi yüzde 46 azaldı.

CANSI Genel Sekreteri Li Yanqing, Çin’de gemi inşası sanayisinde görülen daralmanın küresel piyasalardaki gerilemeyle bağlantılı olduğuna işaret etti. Li, mayıs ayında Shanghai’daki ve Jiangsu eyaletindeki işletmelerin yeniden işbaşı yapmasıyla birlikte, 2 milyon DWT’lik gemi teslim edildiğini, bunun nisan ayına kıyasla yüzde 20’den fazla artış anlamına geldiğini belirtti. Li, iyi yöndeki eğilimin korunmasını beklediklerini dile getirdi.

Çin’in gemi inşa kapasitesinin üçte ikisi, Shanghai kentinin de yer aldığı Yangtze Nehri Deltası bölgesinde bulunuyor. Yılın ikinci çeyreğinde, salgında ortaya çıkan yeni dalga, ülkenin gemi inşa sanayisi için ciddi tehditleri beraberinde getirdi. Mayıs ayında, ilgili işletmelerin yeniden işbaşı yapmasıyla birlikte, gemi inşasında hızlı ilerleme kaydedilirken, özellikle ay sonunda teslimatlar hızlandı.

CANSI tarafından açıklanan veriler, mayıs ayında ülkede tamamlanan gemi inşasının nisan ayına kıyasla yüzde 22,4’lük artışla 2 milyon 570 bin DWT’ye ulaştığını gösterdi. Bunun yanı sıra, gemi ihracatı da nisana kıyasla yüzde 23 yükselerek, 1 milyar 500 milyon dolara çıktı.

Çin, gemi inşasında küresel liderliğini koruyor

CANSI tarafından açıklanan verilere göre, 2021 yılında Çin’in tamamladığı gemi inşası ve aldığı yeni sipariş miktarı dünya toplamının yüzde 50’sini oluşturdu.

Çin’deki tersaneler, 2021'de tamamlanan sipariş, yeni sipariş ve eldeki sipariş olmak üzere küresel gemi inşa sanayisinde başvurulan üç temel endekste de diğer ülkelerdeki muadillerini geride bıraktı.

2021’de 6 Çinli gemi inşa şirketi, dünyada bu alandaki en güçlü 10 şirket arasına girdi.

Söz konusu şirketler arasında yer alan, Çin’in en büyük gemi şirketi olan China State Shipbuilding Corp’un (CSSC) 2021’deki performansı, Güney Koreli Hyundai Ağır Sanayi Şirketi’ni geride bıraktı. Dünyanın en büyük gemi inşa şirketi konumuna yükselen Çinli şirket, geçen yıl 206 geminin inşasını tamamladı. Bu sayı, küresel ölçekte piyasa toplamının yüzde 20,2’sine tekabül ediyor. CSSC'nin aldığı yeni siparişlerin değeri, 2008'den bu yana en yüksek seviye olan 130,15 milyar yuana (20,49 milyar dolar) ulaştı.

Verilere göre, Çin geçen yıl 32 milyon 190 bin DWT’lik dökme yük gemisinin inşasını ve 27 milyon 380 bin DWT’lik konteyner gemisinin üretimini üstlendi. Söz konusu miktarlar, sırasıyla dünya toplamının yüzde 76,4’ünü ve yüzde 60,9’unu oluşturuyor.

Bununla birlikte, Çin’in yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli gemilerin inşası açısından küresel piyasadaki payı da yükseldi. Özellikle çift yakıtlı motora sahip gemiler gibi yeşil enerjili gemilerin inşasında önemli ilerleme kaydedildi.

2022 yılında Çin’de 40 milyon DWT’lik gemi inşasının tamamlanması, bunun demir-çelik, elektrik ve elektronik, telekomünikasyon ve navigasyon gibi farklı sektörlerin gelişimine de katkı sağlaması bekleniyor.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn