Türkçe

Çin’de 5G ağı hız kesmeden genişliyor

CMGPublished: 2022-06-21 15:30:25
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin’deki 5G baz istasyonlarının sayısı nisan ayı sonu itibarıyla 1 milyon 615 bine ulaştı.

Dünyanın en büyük 5G şebekesine sahip Çin’de, 5G altyapısı inşası hızla ilerlerken, ilgili teknolojilerin geliştirilmesi için yoğun çalışmalar yürütülüyor.

Çin, ayrıca dünyada en fazla patent ailesine sahip ülke konumunda. Veriler, Çin’in 18 bin patent ailesine sahip olduğunu gösterirken, bu sayı, dünya toplamının yaklaşık yüzde 40’ına tekabül ediyor.

Çin, 5G patent ailesi sayısında dünya birincisi

Çin Devlet Fikri Mülkiyet İdaresi’ne bağlı Fikri Mülkiyet Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından 6 Haziran’da yayımlanan bir rapora göre, şu an dünya genelinde tescillenen toplam 5G patenti sayısı 210 bini aştı. Bu patentler, 47 bin patent ailesine ait.

Çin, 5G alanında sahip olduğu 18 bin patent ailesi ile dünya birincisi konumunda. Bu sayı, dünya toplamının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Çin’i yüzde 34,6 ile ABD izliyor.

Raporda, ayrıca Çinli teknoloji devi Huawei’in sahip olduğu 5G patenti sayısının 6 bin 500’ü aşarak, dünya toplamının yüzde 14’ünü oluşturduğu, Huawei’nin bu alanda dünya birincisi konumunda bulunduğu bildirildi. Rapor, dünyada 5G ve 5G patenti alanında önde gelen 15 şirketten 7’sinin Çinli olduğunu da ortaya koydu.

Dünyadaki 5G baz istasyonlarının yüzde 60’tan fazlası Çin’de

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, nisan ayı sonu itibarıyla, Çin’de inşası tamamlanan 5G baz istasyonlarının sayısı 1 milyon 615 bine ulaştı. Çin’deki 5G baz istasyonlarının sayısı dünya toplamının yüzde 60’tan fazlasına tekabül ederken, Çin, dünyanın en büyük 5G şebekesine sahip ülkesi konumuna geldi.

Veriler, Çin’deki 5G kullanıcılarının sayısının da 450 milyona ulaşarak, dünya toplamının yüzde 70’ten fazlasını oluşturduğunu gösterdi.

Çin’de 5G, sanayi, tıp, eğitim ve ulaşım dâhil geniş bir yelpazede kullanılıyor. Uzmanlar, 5G’nin Çin ekonomisinin büyümesini hızlandıracak başlıca motorlardan biri hâline geldiğini belirtiyor.

Diğer yandan, 2025 yılı itibarıyla Çin’de 5G alanına yapılan toplam yatırımın 1 trilyon yuanı aşması bekleniyor.

Çin’in üç büyük telekomünikasyon şirketi China Telecom, China Mobile ve China Unicom, son 3 yılda, 5G alanına toplam 477 milyar 200 milyon yuan (yaklaşık 71 milyar ABD Doları) yatırım yaptı.

Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi, 2025 yılına kadar Çin’de 5G ağı inşasına yönelik toplam yatırımın 1 trilyon 200 milyar yuana (179 milyar ABD Doları) ulaşmasının ve bu sektörün doğrudan yarattığı istihdamın 3 milyonu aşmasının beklendiğini açıkladı.

Öte yandan, 5G endüstrisinin gelişmesi, 5G uyumlu cep telefonu piyasasının büyümesini de hızlandırdı. Verilere göre, geçen yıl Çin’de üretilen 5G’li cep telefonu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 63,5 artarak, 266 milyon adede ulaştı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn