Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (16) Xi’nin yolsuzlukla mücadelede “House of Cards” göndermeleri

criPublished: 2022-04-20 16:14:14
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

İlk olarak 2013 yılında Netflix’te yayınlanan House of Cards, büyük ün kazanmış bir politik drama dizisidir. Dizide, ABD Kongresi üyesi Frank Underwood’un kendisi gibi ihtiraslı olan ve güce tapan karısıyla birlikte kurduğu entrika, yolsuzluk ve cinayet dolu sistemin öyküsü anlatılıyor. Dizi, eleştirel ve gerçekçi olmasıyla büyük beğeni ve hayran kitlesi kazandı.

ABD’li siyasetçilerin iktidar için çevirdikleri entrikaların, iktidar-para takasını ve evlilik dışı ilişkileri barındıran kirli ve tehlikeli oyunlarının canlandırıldığı ilk sezon, tüm dünyadan siyasetçilerin de sıradan vatandaşın da ilgisini çekti. House of Cards’ı izleyenler arasında eski ABD Başkanı Barack Obama ve eski İngiltere Başbakanı David Cameron’ın da yer aldığı biliniyor.

Medyada, House of Cards hakkında şu yorum yapıldı: "Çok heyecan verici bir öykü; canlı ve gerçekçi olduğu gibi, büyüleyici ve alaycı. İzleyiciye hikâyenin içindeymiş hissi veriyor."

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2016 yılında yaptığı konuşmada, yolsuzlukla mücadelenin, ‘‘ne insanına göre farklı muamele edilen bir züppe işi olduğunu, ne de House of Cards benzeri bir iktidar kavgası olduğunu’’ vurguladı.

Bu, Xi Jinping'in "House of Cards"ı bir metafor olarak ilk kez kullanışı değildi. Xi, Eylül 2015'te İngiltere'ye yaptığı ziyaret sırasında bir muhabirin "Çin'in yolsuzlukla mücadelesi bir iktidar mücadelesi mi?" şeklindeki sorusuna yanıt verirken, yolsuzluk vakalarını ciddiyetle araştırıp ele aldıklarını, "kaplanlar" ve "sinekler" ile birlikte mücadelede ısrar ettiklerini belirtmişti. Bunun halkın taleplerine uyduğuna işaret eden Xi, ‘‘Burada ne bir iktidar mücadelesi ne de ‘House of Cards’ söz konusu." demişti.

善于讲故事的习近平,借用美国文化符号巧妙回答敏感问题,赢得了现场听众和美国媒体的广泛赞誉。“没有什么‘纸牌屋’”的暗喻,诠释出中国共产党正风反腐的坚定立场。

Hitabet konusunda ustalığıyla bilinen Xi Jinping, hassas soruları Amerikan kültürünün sembollerini kullanarak cevaplayıp, izleyicilerden ve ABD medyasından takdir toplarken, Çin Komünist Partisi’nin yolsuzlukla mücadeledeki kararlılığının da altını çizmiş oldu.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn