Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye(11) Kısa süreli başarı için açgözlü olmamalı

criPublished: 2022-03-16 23:19:38
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk döneminde, Shanxi eyaletinin Youyu ilçesinde hava kum taneleriyle kaplanır, insanların yolunu görmesi mümkün olmazdı. Her yıl, ilk bahardan kış aylarına kadar şiddetli rüzgâr eser, kum fırtınaları görülür, yağmurlu günlerde ise sel felaketi yaşanırdı. Bölgenin iklim ve doğa koşulları çok elverişsizdi.

ÇKP Youyu İlçe Komitesi’nin ilk sekreteri Zhang Ronghuai, göreve yeni başladığı günlerde yaşanan kum fırtınası sayesinde bölgeyle gerçek manada tanışma imkânı buldu. Youyu ilçesinin çetin doğa koşullarını fark etmesinin ardından Zhang Ronghuai sırt çantası, kızarmış eriştesi ve bir askerî harita ile ilçenin tüm bölgelerini yürüyerek incelemeye başladı. İki ay içinde Youyu'daki 300'den fazla irili ufaklı köyü, binlerce hendeği ve nehir dalını gezen Zhang, "insanlar Youyu'da yaşamalı, ağaçlar Youyu'da kök salmalı" sloganını ortaya atarak, ilçenin ağaçlandırılması ve ekolojisinin iyileştirilmesine dair planın temelini attı.

ÇKP Youyu İlçe Komitesi’nin ikinci sekreteri Wang Jukun da bu mücadeleyi sürdürerek 10 bin kişinin katılımıyla bir ağaç dikme kampanyası düzenledi. Yüzü tozdan ve güneşten kararmış, elleri kan toplamıştı. Köylüler, ona artık ‘‘ağaç diken sekreter" diye hitap ediyordu. Halefleri de "Mümkün olan yere ağaç dikelim, önce oraları yeşillendirelim" gibi sloganlarla bu çalışmaları devam ettirdiler. Bazıları onu "Youyu'de 12 yıl çalıştı, 12 yıl boyunca ağaç dikti" diye hatırladı. Böylelikle, ilk sekreterin çizdiği plan uzun yıllar boyunca uygulandı.

60 yıldan uzun sürede birçok şey değişti, bölge çok sayıda ÇKP ilçe komitesi sekreterini gördü, ancak ağaçlandırma planı hiç değişmedi. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından önce ormanlık alan yüzölçümü 533 hektarken 2015 yılında 100 bin hektara yükseldi. Aynı dönemde ormanlık alanın ülke yüzölçümüne oranı ise yüzde 0,3’ten yüzde 53 seviyesine yükseldi.

Diğer yandan, çevrenin ıslahı için yürütülen projeler, söz konusu bölgelerin ekonomilerinin gelişmesini, bu bölgelerde yaşayanların geçim kaynaklarının artmasını sağladı. Bir zamanlar "çorak arazi" olan Youyu, yıllar boyunca aralıksız olarak yürütülen çabalar sayesinde yemyeşil bir bölgeye dönüştü.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Shanxi eyaletindeki Youyu ilçesinde geçen bu başarı hikâyesini anlatarak, bir kişinin yola çıkarken "başarıyı kendine mal etmemesi", uzun vadeli başarı için sabır, sebat ve direnç göstermesi gerektiğine dikkat çekti.

Xi, bu hikâyede görüldüğü gibi, sorumluluk üstlenmenin, elinden geleni yapmak anlamına geldiğinin, başlatılan bir işin başarı elde edilene dek sürdürülmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn