Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (10) İmparator Kangxi’ye göre ‘‘uğur’’un gerçek anlamı

criPublished: 2022-03-09 15:08:19
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Eski çağlarda Çinliler, insanlar ile tanrıların davranışlarının birbirini etkilediğine inanırlardı. Uğuru simgeleyen nesnelerin ortaya çıkmasının, devletin gücünü ve sağlamlığını gösterdiği düşünülürdü. Bu nedenle imparatorlar, sözde uğurlu nesnelerin görülmesini sabırsızlıkla beklerdi. Dalkavuklar da imparatorun gönlünü kazanmak için sahte uğurlu nesneler yaratmaya çalışırdı.

İmparator Kangxi'nin tahttaki 52’nci yılı olan 1713'te, Guangxi Vali Yardımcısı Huang Guocai, Vali Chen Yuanlong'a şubat ayında Guilin Dağları'nda bir reishi mantarı topladığını, mantarın çok uzun saplı ve bulut şeklinde olduğunu bildirmiş. Huang, mantarın onun adına imparatora sunulmasını talep etmiş. Derhal reishi mantarının başkente getirilmesi için birini görevlendiren Chen Yuanlong, klasiklerden alıntılar yaparak reishi mantarının uğurun simgesi olduğunu, bunun da Kangxi’nin hayırsever yönetiminin sembolü olduğunu ifade etmiş. İmparatorun, bu sözde “uğurlu nesne”ye inanmadığını bilmesine rağmen, ona hitaben bir yazı kaleme almış. İmparator Kangxi'ye doğum günü vesilesiyle iltifat etmek isteyen vali, beklediği takdiri görememiş. Kangxi, "Bakmama bile lüzum yok" demiş.

Benzer bir örnek daha var: İmparator Kangxi'nin tahttaki 56’ncı yılında, Zhili (Bugün Tianjin kentini, Hebei eyaletinin çoğunu, Henan ve Shandong eyaletlerinin bir kısmını kapsayan bölge) Valisi Zhao Hongxie, İmparator Kangxi’ye sunduğu yazıda, komşusunun bahçesindeki bir reishi mantarının büyüklüğünden bahsetmiş, "müreffeh dönemde reishi mantarı hayır ve uğur sembolüdür." ifadesini kullanmış.

Vali, İmparator Kangxi’nin halka Yao ve Shun dönemlerindekinden çok daha büyük sevgi gösterdiğini, tüm halkın imparatorun lütfuna mazhar olduğunu, dolayısıyla uğurun sembolü reishi mantarının görülmesinin de doğal kabul edilmesi gerektiğini belirtmiş. Kangxi, bu ifadeleri onaylamadığı gibi, valiye şu yanıtı vermiş: "Uğurlu olan, hasadın bol olması ve müreffeh olmaktır, insanların karnının doymasıdır; işte bu, gerçekten büyük bir uğurdur."

İmparator Kangxi, ayrıca Zhao Hongxie'ye "Mantarın sahte olup olmadığını konuşmaya dahi lüzum yok." demiş.

Kangxi, reishi mantarı gibi uğur sembollerinin varlığına dair söylentilere hiç itibar etmez, asıl uğurun, bol mahsul, ailelerin mutluluğu ve insanların yeterli yiyeceğin bulunması olduğuna inanırmış.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, parti ve hükümet yetkililerini uyarmak için reishi mantarını reddeden İmparator Kangxi’nin hikâyesini anlattı.

Eski devirlerde dahi yöneticiler, her düzeydeki yetkilinin ayakları yere basmadıkça, sıradan insanlar iyi bir hayat sürdürmedikçe o iktidarın uzun ömürlü olamayacağının farkındaydı.

Cumhurbaşkanı Xi, Ye’nan'daki köylerde yürüttüğü çalışmaların kendisine yaptığı en büyük katkının, "neyin uygulanabilir ve pragmatik olduğunu, gerçeği olgularda aramanın önemini ve halkın gerçek anlamını kavramak’’ olduğunu söyledi. Xi, bu tecrübenin ona hayat boyu fayda sağlayacağını dile getirdi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn