Türkçe

Engelli atletlere teknik bakım sunan Avusturyalı uzmanın Paralimpik hikayesi

criPublished: 2022-03-07 16:31:51
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Beijing 2022 Kış Paralimpik Oyunları 4 Mart’ta başladı. Kısa süre önce sona eren Kış Olimpiyat Oyunları gibi başarılı bir Kış Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapmak için, engelsiz hizmetin mükemmel bir şekilde sunulması kritik önem taşıyor.

Lavabo kapısının nasıl açılacağı ve kapanacağı, görme engelli atletlere özgün menü hazırlanması ve Beijing Kış Oyunları’nda kullanılan tesislerin tamamen engelsiz olarak yeniden yapılandırılması gibi hizmetler engelli atletlere gösterilen hümanist yaklaşımı gözler önüne seriyor.

Beijing 2022 Kış Paralimpik Oyunları sırasında, Beijing, Yanqing ve Zhangjiakou'daki üç Paralimpik Köyü’nde engelsiz atletlere cihaz bakımı sunan merkezler kuruldu. Bu merkezler, sporcuların tekerlekli sandalyeler, protezler ve ortezler gibi yardımcı cihazları ve spor cihazlarına her sınamaya elverişli ücretsiz bakım hizmetleri sağlıyor.

Merkezlerde görev yapan uzmanlar dünyanın çeşitli yerlerden geliyor. Bunlardan biri Avusturyalı uzman Fan Pite, 2008 yılındaki Beijing Paralimpik Oyunları sırasında da engelli atletlere cihaz bakımı hizmeti vermişti. Fan Pite, “2008 yılında birçok gönüllüyle birlikte çalıştım, bu güzel hatıraları hiç unutmayacağım.” dedi.

2008 yılından 2022 yılına kadar Fan Pite, peş peşe 8 dönem paralimpik oyunlarında görev yaptı.

Müsabakalarda azim gösteren engelli atletler için, yardımcı cihazların bakımı kritik önem taşır.

Paralimpik snowboard, Paralimpik biatlon ve Paralimpik buz hokeyi gibi sporlarda sporcuların kullandıkları spor cihazları ve yardım cihazlarının kolayca bozulması göz önüne alındığında, müsabakalarda azim gösteren sporcular için cihazların bakım hizmetleri çok önemlidir.

Fan Pite, atletlerin uzun süredir tekerlekli sandalyede oturmalarından dolayı omuzlarında acı hissettiklerini, bu acıların hafifletilmesi hedefiyle merkezde özel olarak atletleri omuzları koruyan cihazın hazırlandığını anlattı.

Kış Paralimpik Oyunları için Çin Ulusal Alp Disiplini Kayak Merkezi’nin ilk resmi idman günü olan 1 Mart'ta da toplam 9 atlet yardım istemek için bakım merkezine geldi.

Fan Pite ve diğer uzmanlar, atletlerin sıkıntılarını tek tek titizlikle çözdü.

68 rehber köpekten oluşan “gönüllü ekibi” Kış Paralimpik Oyunları’nda güzel bir manzara yarattı

Bir rehber köpek, görme engelli insanlara yol gösterme, arabaya yönlendirme ve mal teslim etme gibi çeşitli hizmetler sunabilir. Modern teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, rehber köpeğin görme engellilere eşlik etme rolünü kimse dolduramaz.

Beijing Kış Paralimpik Oyunları’nda 68 rehber köpekten oluşan “gönüllü ekibi”, Çin’de profesyonel eğitim gördü.

Aslında 2004 Atina Paralimpik Oyunları’ndayken bazı yabancı atletler rehber köpekleri kullanmaya başladı. O zamanlar Çin’de rehber köpeklerin eğitimi yoktu.

Hükümetin çabalarıyla Çin’de 2006 yılında ilk rehber köpek eğitim kurumu kuruldu.

2008'de Beijing Paralimpik Oyunları'nın açılış törenine iki rehber köpek katıldı. Çin'in ilk Paralimpik altın madalyalısı sahibi Ping Yali, Lucky adlı rehber köpeğin yardımıyla meşale koşusunu başarıyla tamamladı.

Star adlı diğer bir rehber köpek ise görme engelli atlet Li Duan’a eşitlik ederek Atina Paralimik Oyunları’nda iki altın madalya kazanmasına katkı sağladı.

2008 yılından 2022 yılına kadar, Çin’deki rehber köpek eğitim projesi adım adım gelişiyor, ülkedeki engelliler davası da sürekli olgunlaşıyor.

12全文 2 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn