Türkçe

Çin’de her 5 kişiden 1’i yeni iş arayışında

criPublished: 2022-02-24 20:26:01
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin’de çalışan nüfusun yüzde 20’sinin şubat ayında iş değiştirmeyi planladığı öğrenildi.

İş değişikliği arayışının bu dönemde yoğunlaşmasının arkasındaki neden ise Çin kültürü.

Çin halkı, aynı zamanda yeni yılın başlangıcı olan geleneksel Bahar Bayramı’nın hayatlarına yenilik getirmek için de doğru zaman olduğuna inanıyor.

Çin’de kısa süre önce yapılan istihdam konulu bir anketin sonuçları, şubat ayında kutlanan Bahar Bayramı’ndan sonra ülkedeki çalışan nüfusun yüzde 20,7’sinin iş değiştirmeyi planladığını gösterdi.

Yeni iş arayışındakiler 40 yaşın altında

Ankete göre, iş değiştirmek isteyenlerin çoğunluğunun yaşları 27-37 arasında değişiyor. İş hayatına yeni atılan genç Çinlilerin durumu ise nispeten daha istikrarlı. Bunun dışında, iş değiştirme trendini izleyenler için lisans diploması ve ev sahibi olmak da belirgin bir faktör.

İnsan kaynakları, internet, yeme-içme sektörü, eğitim ve otelcilikle ilgili işler yoğun ilgi görüyor. Veriler, perakende satış, özel güvenlik ve kuryelik gibi işlerle uğraşan kişi sayısında gözle görülür artış olduğunu ortaya koyuyor.

Kentlerde hizmet sektöründeki pozisyonlar iş arayanların gözdesi durumunda. İş değiştiren kişilerden yüzde 42,9’u hizmet sektörü içindeki bir pozisyondan başka bir pozisyona geçerken, yüzde 10,6’sı diğer sektörlerden hizmet sektörüne transfer oldu.

Aylık maaş beklentisi 2400 dolar

Yeni bir iş bulma isteğinin ardındaki ilk faktör de tabii ki daha yüksek bir maaş...

Veriler, iş değiştiren kişilerin önceki maaşlarının ortalama aylık 10 bin 345 yuan (1600 dolar) olduğunu, yeni işlerinden bekledikleri maaşın ise 15 bin 659 yuan (2 bin 400 dolar) olduğunu gösteriyor.

Çin’de ortalama maaş seviyesinin en yüksek olduğu kent, 13 bin 513 yuan ile Shenzhen.

Shenzhen’i başkent Beijing ve Shanghai takip ediyor.

Kentleşmenin hızlanması iş fırsatları getiriyor

Son on yılda Çin’de kentleşme süreci hız kesmeden devam etti. 2020 yılı sonu itibarıyla, Çin’in ana kesiminde kentsel nüfusun toplama oranı yüzde 63,9’a ulaştı. Bu oran, 2010 yılında henüz yüzde 50’ye ulaşmamıştı.

Çok sayıda kişi kentlere göç edip, daha iyi iş fırsatları bulmaya çalışıyor.

Diğer yandan, Çin’de geçen yıl açıklanan 7’nci ulusal nüfus sayımının sonucuna göre, ülkede 16-59 yaşları arasındaki iş gücüne katılan nüfus 880 milyonu buldu. 2020 yılı sonu itibarıyla Çin’de istihdam edilen nüfus 750 milyon 640 bin oldu.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn