Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (7) Güzel Sözler

criPublished: 2022-02-17 21:44:02
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

2 bin yıldan fazla süre önce hüküm sürmüş Chu Krallığı dönemine atfedilen bir hikâye Çin’de bugün de anlatılmaktadır. Doktor Wu Ke, hastalanan Chu Prensi’ni ziyarete gitmiş. İkili, hastalığın nedeniyle ilgili bir dizi tartışmaya girmiş. Neticede Wu Ke, prense açıklamasını yedi noktadan sunmuş. Wu Ke, Chu Prensi’nin hastalığını şımarıklığa ve zevk düşkünlüğüne bağlamış, prensin her yere arabayla götürüldüğünü, ona gece gündüz güzel kadınların eşlik ettiğini, sürekli yağlı yemeklerle beslendiğini ve sabit ısıdaki bir konutta yaşadığını söylemiş. Tüm bunların bir insanın güç kaybı yaşamasına ve çeşitli hastalıklara yakalanmasına yol açacağına dikkat çekmiş doktor, prensin durumunu ilaç ve akupunkturla giderilebilecek bedensel bir hastalık değil, ruhsal bir yozlaşma olarak tanımlamış. Doktor, bu hastalığın ancak "güzel sözlerle giderilebileceğini" söylemiş.

Bu nedenle, Wu Ke prense müzik, yemek, araba gezintileri, ava çıkma ve deniz kıyısında gezmenin zevklerini anlatmış, yaşam tarzını adım adım değiştirmesi için ilham vermiş. Prensin neşesi kaşlarının aldığı şekilden anlaşılır olmuş. Sonunda Wu Ke, prense "simya ve strateji ustalarını" tanıtmayı, bu kişilerin ona "dünya işlerinin kurallarını, her şeyin doğru ve yanlış yollarını açıklayarak krallığı yönetmenin ve kendisini yetiştirmenin yöntemlerini anlatmalarını önermiş. Bunu duyan prens aniden iyileşmiş ve ayağa kalkmış.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2017 yılında düzenlenen bir toplantıda, "Qifa"da (yedi açıklama) geçen bu hikâyeyi anlatmış, yalnızca her ÇKP üyesinin kendini yetiştirerek, iradesini ve düşüncelerini güçlendirdiği halde yönetişimin temellerini koruyabileceğine dikkat çekmiştir.

"Qifa", Han Hanedanı dönemi şairi Mei Cheng tarafından yazılmış hiciv ve metafor dolu bir edebi eserdir.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn