Türkçe

Çin’de Bahar Bayramı alışverişi coşkusu internete kaydı

criPublished: 2022-02-07 20:50:40
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin’in en önemli geleneksel bayramlarından Bahar Bayramı, 31 Ocak’ta başlıyor. Çin’de e-ticaretin son yıllardahızla gelişmesiyle birlikte Bahar Bayramı alışverişinin coşkusu da online alışveriş platformlarına kaydı.

Çin’de birçok e-ticaret platformu, bu sene bayramda yaklaşık bir ay süren online alışveriş festivalleri düzenliyor. Söz konusu kampanyalarda gıda ile bayramlık gibi geleneksel ürünlerin dışında, akıllı ev eşyaları, kozmetik ve çiçek gibi ürünler de tüketicilerin gözdesi haline geldi.

Çin’in teknoloji devlerinden Tiktok’un uygulama içinde canlı yayın şeklinde düzenlediği alışveriş festivalinde, yüzlerce stüdyodan canlı yayınlar gerçekleştirildi. Canlı yayınların toplam süresi 31 milyon 710 bin saati geçti ve yayınların izlenme sayısı 42 milyar 400 milyonu buldu. Ayrıca, 158 canlı yayın programında satış hacmi 10 milyon yuanı (1 milyon 572 bin ABD doları) geçti.

Çin’de online alışveriş piyasası çok büyük

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan açıklanan verilere göre, geçen yıl ülke genelinde gerçekleştirilen online perakende satışlar yıllık bazda yüzde 14,1 artarak, 13 trilyon 100 milyar yuana (2 trilyon ABD doları) ulaştı.

Veriler, geçen sene Çin’in online perakende tüketiminin kalitesinin gözle görülür şekilde yükseldiğini gösteriyor. Verilere göre, sağlıklı, çevre dostu ve kaliteli ürünler tüketicilerin gittikçe daha fazla beğenisini kazanıyor.

Öte yandan, Çin’in kırsal bölgelerinde gerçekleştirilen online perakende satışlar, önceki yıla göre yüzde 11,3 artarak, 2 trilyon 50 milyar yuana (314 milyar dolar) ulaştı. Ülke genelinde tarım ürünlerinin online perakende satışları ise yıllık 2,8’lik artışla 422 milyar 100 milyon yuana (66 milyar dolar) çıktı.

Kış Olimpiyatları kış sporuyla ilgili tüketimi canlandırdı

Öte yandan, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları da bayram alışverişinde büyük etki yarattı. 2022 Beijing Kış Olimpiyatları,4 Şubat’ta Çin’in başkenti Beijing’de başlayacak. Olimpiyatların Bahar Bayramı tatiline denk gelmesi, Çin’de kış sporuna duyulan ilgiyi de iyice arttırdı. Bayram tatilinde, ülkenin birçok bölgesinde çeşitli kış sporu etkinlikleri düzenleniyor.

Çin’in en büyük e-ticaret platformlardan JD.com’un açıkladığı kış sporu tüketimi raporuna göre, platformda 9 Ocak’ta başlatılan bayram alışverişi kampanyasında, kış sporu ürünleri tüketicilerin yeni gözdesi haline geldi. Rapora göre, ilgili ürünlerin satış hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 135 yükseldi. Bunlar arasında, ekipman satışında yüzde 107’lik, tekstil satışında yüzde 99’luk ve koruyucu donanım satışında yüzde 41’lik artış kaydedildi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn