Türkçe

Eski Beijing’in buz zamanı

criPublished: 2022-01-02 15:28:17
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Beijing Kış Olimpiyatları’nın kültürel ürünleri arasında yer alan Eski Beijing’in Buz Zamanı rozet serisi insanların ilgisini çekiyor. Seride eski saraydaki buz sporları ve halk arası buz sporları dahil olmak üzere eski Beijing’deki 15 buz sporu sahnesi canlandırılmıştır.

Nanhai’de buz sporları

1935’te düzenlenen 19. Kuzey Çin Oyunları Buz Gösterisi, Çin’de düzenlenen ilk buz oyunları olarak kabul edilir. Bu aynı zamanda Beijing’in ilk kez resmi olarak kapsamlı bir buz etkinliği düzenlediğini kanıtlar. Sürat pateni, artistik patinaj ve buz hokeyi dahil olmak üzere tüm kış spor oyunları Nanhai Buz Pisti’nde yapıldı.

Büyük Kanal’da buz pateni kaymak

Eski yıllarda Beijing’de usta patencilerin sayısı az değildi. Beijing-Hangzhou Büyük Kanalı’nın Beijing kısmı, kışın donduktan sonra, bazı vatandaşlar ahşap kalaslardan yapılmış ağır patenler giyerdi ve günde 90 kilometre bir mesafeden gidip gelirdi.

Tarihi kayıtlara göre, Ming ve Qing hanedanları döneminde Beijing’deki buz oyunları çok yaygındı. İster imparator ailesi olsun, ister sıradan insanlar olsun kışın paten kaymayı en büyük zevk olarak görürlerdi.

Buz kızağı

1234全文 4 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn