Türkçe

Çin’de yeni enerjiyle üretilen elektrik 1 trilyon kilovatı geçti

criPublished: 2021-12-30 10:58:33
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Ulusal Enerji İdaresi 24 Aralık’ta,ülkedeki enerji üretimine dair verileri açıkladı. Çin’de yenilenebilir enerjiye dayalı kurulu güç bu yıl ilk defa 1 milyar kilovatı, yeni enerjiye dayalı yıllık elektrik üretimi de ilk defa 1 trilyon kilovatı geçti.

Bu kapsamda, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi alanlarındaki kurulu güç de 300 milyon kilovatı geçti.

Öte yandan, Çin’de temiz enerjilerin kullanım oranının yükseltilmesi konusunda da adımlar atıldı. Bunlar arasında rüzgar gücünün kullanım oranı yüzde 96,9’a; güneş enerjisinin kullanım oranı yüzde 97,9’a; hidroelektrik enerjisinin kullanım oranı ise yüzde 97,8’e ulaştı.

Çöl bölgelerinde rüzgar ve güneş enerjileri projeleri başlatıldı

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ulusal Enerji İdaresi,Çin’in karbon zirvesi ve karbon nötr taahhütlerini yerine getirmek için aldığı tedbirlerin bir parçası olarak, bu yıl itibarıyla çöl bölgelerinde toplam kapasitenin 100 milyon kilovata yükseltilmesi amacıyla bir dizi büyük ölçekli rüzgar ve güneş enerjisi projesi gündeme aldı. 30 milyon kilovat kapasiteli ilk projelerin inşası Ekim sonunda başlatıldı.

Çin’in çöl toprakları, esas olarak Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Ningxia Hui Özerk Bölgesi, İç Moğolistan Özerk Bölgesi ile Qinghai ve Sha’anxi eyaletlerinde bulunuyor. Geniş rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesine sahip bu bölgelerdeki geliştirilebilir enerji kaynakları ülke toplamının en az yüzde 60’ını oluşturuyor.

Ham petrol ve doğalgaz üretiminde devamlı artış

Çin Ulusal Enerji İdaresi’nin verilerine göre, Çin’de bu yıl ham petrol üretiminin 199 milyon tonu bulması ve Çin’in son iki yıldır bu konuda sürdürdüğü artışı bu yıl da devam ettirmesi bekleniyor. Ayrıca, doğalgaz üretiminin de 206 milyar metreküpe ulaşması öngörülüyor.

Uluslararası enerji işbirliğini genişletiyor

Çin, diğer ülkelerle de enerji işbirliğini aktif şekilde genişletmek için çabalıyor. Örneğin, bu yıl düzenlenen İkinci Kuşak ve Yol Enerji Bakanları Toplantısı’nda Çin ile 29 ülke yeşil enerji işbirliğine ilişkin bir deklarasyon yayımlayarak, Kuşak ve Yol kapsamında enerji işbirliği ortaklık ilişkisinin kurulması ve işbirliği şebekesinin oluşturulması konusunda anlaşmaya vardı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn