Türkçe

Çin’de Anadolu Esintisi etkinlikleri

criPublished: 2021-12-13 10:42:00
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin’in Guangzhou Kent Kütüphanesi’nde Türkiye Cumhuriyeti Guangzhou Başkonsolosluğu ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle Anadolu Esintisi isimli kültürel etkinlikler dizisi bir açılış töreniyle başladı.

Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin 50’inci yıl dönümü vesilesiyle hazırlanan Anadolu Esintisi etkinlikleri 1 ay süreyle devam edecek. Etkinlikler kapsamında Guangzhou Kent Kütüphanesi’nde oluşturulan Türkiye köşesinin yanı sıra ebru sergisi, Türk edebiyatı söyleşisi, Türk kahvesi atölyesi, bağlama dinletisi, Türk mutfağı semineri ve Türk filmleri gösterimi gerçekleşecek.

Guangzhou Kütüphanesi’nin müdürü Fang Jiazhong yaptığı konuşmada Türkiye’nin zengin doğal kaynakları, iyi bir endüstriyel altyapısı ve parlak bir medeniyet düşüncesi ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan bir kavşak noktası olduğunu ifade etti. Jiazhong, Türkiye'nin Guangzhou Başkonsolosluğu'na “en güzel hediye” olan 411 adet kitabı bağışladıkları için teşekkür etti.

Programa Türkiye Cumhuriyeti Guangzhou Başkonsolosu Mehmet Kurtuluş Aykan, Guangdong Eyaleti Dışişleri Ofisi temsilcisi Zhang Huisheng, Foshan Şehri Kültür, Yayın, Turizm ve Spor Bürosu direktörü Chen Xinwen, Guangzhou Kütüphanesi direktörü Fang Jiazhong’un yanısıra Türk ve Çinli konuklar katıldı.

Açılışa Türkiye Cumhuriyeti Beijing Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen de bir kutlama mesajı gönderdi. Mesajında Çin'in en prestijli kütüphanelerinden birinde Türkiye temalı bir bölümün açılmasının, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 yılının "Türk Dili Yılı" ilan edilmesiyle aynı zamana denk gelmesini yerinde bulduğunu ifade eden Önen, “Türk dili de Çin dili gibi bin yıllık bir geçmişe sahiptir ve çeşitli topluluklar tarafından geniş bir coğrafyada kullanılmaya devam edilmektedir. Bu Türkiye kitaplığının Türk dili ve edebiyatını tanıtmanın ilk adımı olacağından şüphem yok.” ifadelerini kullandı.

Başkonsolos Mehmet Kurtuluş Aykan açılışta bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında Türk milletinin kütüphanelere ve bilime verdiği öneme dikkat çeken Aykan, “Türk kültür düşüncesinde her kitap bir alimdir. Bu düşünceye paralel olarak bugün de 400'ü aşkın eserle, onlarca Türk âliminin bilgisiyle Türk düşünce ve Türk medeniyet anlayışının yansımalarını sizlere sunmak için buradayız.” diye konuştu.

Aralarında Yunus Emre Enstitüsü’nün bağışladığı kitapların da yer aldığı Türk kitaplığında Türkçe, İngilizce ve Çince 400’ün üzerinde kitap yer alıyor. Türk kitaplığının yer aldığı Guangzhou Kütüphanesi 100 bin metrekare kullanım alanı ve yaklaşık 4 bin okuyucu kapasitesi ve günlük ortalama 26 bin ziyaretçisiyle 126 milyon nüfuslu Guangdong eyaletinin en büyük kütüphanesi olarak dikkat çekiyor.

Açılış sırasında Bursa Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hicabi Gülgen’in eserlerinden oluşan ebru sergisi de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sergi 1 ay süresince konuklarını ağırlamaya devam edecek.

2021, Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıl dönümü olması nedeniyle çok önemli bir yıldı. Bu yılı her iki ülke vatandaşları çeşitli kültürel etkinliklerle kutladı ve kutlamaya devam ediyor. İki ülke arasındaki kültürel ilişkiler, Türkiye'deki Konfüçyüs Enstitüleri, Beijing'deki Yunus Emre Enstitüsü, 2012, 2013 ve 2018 yıllarında karşılıklı olarak ilan edilen “kültür yılları”, öğrenci değişim programları ve turizm ile bugüne kadar ilerledi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn