Türkçe

Tanrı Dağları Tomur Büyük Kanyonu gezi rehberi

criPublished: 2021-11-09 16:13:25
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Tanrı Dağları Tomur Büyük Kanyonu, diğer adıyla “kanyon kralı”, Tanrı Dağları’nın kuzey ve güneyindeki estetik değeri en yüksek kırmızı yüzeyli kanyondur.

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin kuzeybatısındaki Wensu bölgesinde yer alan kanyon, Tanrı Dağları’nın ana zirvesi olan Tomur Zirvesi’ndedir. Deniz seviyesinden yüksekliği 7 bin 443 metreyi bulur. Kuduluk Büyük Kanyonu adıyla da bilinir. Kuduluk Uygurcada “nefes kesici ve gizemli” anlamına gelmektedir. Burası, Tanrı Dağları’nın kuzey ve güney bölümünde eski çağlarda kullanılan tek geçittir.

Tomur Büyük Kanyonu, doğudan batıya 25 km, kuzeyden güneye de 20 km’dir.Çince "川" karakteri şeklindeki üç ana vadiden oluşur. Bu karakter çizgilerinin arasında 12 vadi ile yüzlerce vadicik bulunur.

Kanyon, jeolojik ve jeoformik zenginliği dünyada az rastlanan cinstendir.

Çin’in Xinjiang Tanrı Dağları (Tianshan) 21 Haziran 2013’te UNESCO Dünya Doğa Mirasları Listesi’ne alındı. Tomur Büyük Kanyonu’nun bulunduğu bölge de Tanrı Dağları’ndaki en büyük dört bölge arasındadır. Toplam alanın yüzde 59-87’sini teşkil eder.

Zirveleri karla kaplı dağların eteklerinde yer alan bu kırmızı kanyon, uzaktan bakıldığında masallardaki diyarlara benzer, ziyaretçileri doğanın azameti içine çeker.

Bölgede gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının çok büyük olduğunu unutmamak gerekir. Gündüz kısa kollu ile dolaşmak mümkün, ancak gece olduğunda bir ceket veya sıcak tutacak kıyafetler lazım gelebilir.

Tomur Kanyonu’na otobüs turları bulunmamaktadır. Ziyaretçiler araba veya otobüs kiralayarak bölgeye ulaşabilir.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn