Türkçe

Çinlilerin antik çağlardan günümüze buz ve kar sporlarıyla olan bağları

criPublished: 2021-11-01 11:54:53
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Qing Hanedanlığı döneminde askeri rolünü kaydeden kayak, eğlence ve popülerleşme yönünde gelişmeye devam etti. Kayak ve akrobasiyi birleştiren buz üstünde çok sayıda yeni buz eğlenceleri ortaya çıkmaya başladı.

Qianlong yıllarında, insanlar ayrıca kayak ile futbolun kombinasyonu olan “buzda futbol” sporunu yarattılar. Kayıtlara göre, 1920’lerde Beijing’deki Shishahai gölü ve Yasak Kent’i çevreleyen hendekte sık sık insanların buz üstünde futbol oynarken görmek mümkündü.

Bugün halen Shichahai buz pisti neşe dolu

Başkent Beijing kentinin dışı ve içindeki bölgelerde büyük ve küçük çok sayıda buz pisti bulunurken, Beihai ve Shishahai buz pistleri neredeyse her zaman herkesin ilk tercihidir. Oyuncular buz pateni ile buz pistinde kaymanın dışında, buzda troley kullanma, bisiklet ve motosiklet sürme gibi farklı oyunların da tadını çıkarma fırsatını yakalayabiliyor. Buzda kullanılan troley tek kişilik ve çok kişilik olarak ayrılırken, hem sürülebilir hem de itilebilir.

Tüm buz pistinde oynayan yetişkinler veya çocuklar olsun hepsinin yüzünde mutluluk ışıltıları parlıyordu.

Aslında, Beijing’in Yazlık Saray ve Beihai Parkı gibi çeşitli büyük parkların hepsinde düzenli olarak Qing Hanedanlığı dönemindeki kayak gösterileri düzenlenirken, Çin’in geleneksel kayak sporları canlandırılıyor.

2020’de Beihai Park’ta düzenlenen Qing Hanedanlığı kayak gösterisi

Shichahai gölündeki buz bisikleti

首页上一页123全文 3 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn