Türkçe

Sonbaharın sonu Han Lu: Nasıl yaşamalı, neler yemeli?

criPublished: 2021-10-11 21:24:13
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Orta yaştakiler, yaşlılar ve hastalara hurma, lotus tohumları, yer elması, ördek ve balık tavsiye edilir.

Han Lu sezonundan sonra, hava sıcaklığının devamlı düşmesiyle grip hastalığı artar. Bu hastalığa yakalanan birisinin kalp, beyin, kan damarı veya solunum hastalığı varsa, durumu ağırlaşabilir, durum hastanın hayatını tehdit edecek boyuta dahi ulaşabilir. Bu nedenle yaşlılar gribe yakalanmaktan kaçınmalı, günlük yaşamını makul şekilde ayarlamalıdır.

Sonbaharda hava soğuyunca beyin trombozu hastalığına yakalananların sayısı artar, bu durum havanın soğuması ve insanın uyku süresinin uzamasıyla ilgili. Tıp alanındaki geleneksel kayıtlara göre, sonbaharda insan horoz gibi olmalıdır, erken yatıp erken kalkmalıdır.

Sonbahardan itibaren insan dışarıya çıkarken şapka takabilir, saçları yıkarken daha önceye göre daha sıcak suyu kullanabilir. Alını terlerken rüzgâra çarpması önlenmeli. Çünkü insanın kafası vücudunun Yang etkeni en yoğun bölümlerinden biridir. Soğuk alırsa Yang etkeni kaybedilir.

Han Lu sezonunda insanın göbeği, eklem ve ayakları sıcak tutulmalı. İnsan soğuk aldığında önemli iç organları barındıran göbeğinde kan dolaşımı etkilenir, iki bacağında kanın sıcaklığı düşer, iki bacak hatta vücudun besin durumunda sorun çıkar. Ayak, kalbe en uzak organdır, kan dolaşımı için en uzun yolculuk gerekir, vücudun yaşam enerjisinin aktığı kanallar da iki ayağa kadar uzanır. Ayak soğuksa tüm vücut soğuk olur.

Han Lu sezonunda sıcak çorba ve sıcak çayın içilmesi, sıcak tutan elbiselerin giyilmesi tavsiye edilir. Sonbaharın tadını çıkarmak için dağa çıkmak, kasımpatı çiçekleri izlemek, Çinlilerin gelenekleri arasında yer alır.

首页上一页12 2

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn