Türkçe

60 yıl geçti, Martin Luther King’in rüyası hala rüya

CMG2023-08-31 16:15:56

ABD’nin Florida eyaletinin kuzeyindeki Jacksonville kentinde 26 Ağustos günü Afrika kökenli ABD vatandaşlarının yoğun olarak yaşadıkları bir yerleşim merkezinde ırkçı nefret kaynaklı bir silahlı saldırı olayı meydana geldi. Olayda Afrika kökenli 3 ABD vatandaşı hayatını kaybetti, saldırgan ise intihar etti. Bu, ABD’de meydana gelen ırkçı nefretin yol açtığı silahlı şiddetin en son örneği oldu.

İşin ironik yönü ise saldırının meydana gelmesinden iki gün sonra, 28 Ağustos günü ABD’de sivil haklar hareketinin lideri Martin Luther King'in "Bir Hayalim Var" başlıklı konuşmasını yapmasının 60. Yıldönümüydü. Martin Luther King’in aile mensupları, 60. yıldönümü için düzenlenen anma töreninde yaptıkları konuşmada, ABD’de hiç bitmeyen ırkçı şiddeti kınadılar ve Martin Luther King’in hayal ettiği eşitlik ve adaletin şu ana kadar sağlanamadığını dile getirdiler.

Edilen bilgilere göre, Jacksonville kentinde meydana gelen olayın faili saldırıyı düzenlemeden önce “beyazlar üstündür” sözlerini yazdı. Yerel polis makamları yaptığı açıklamada, "Saldırı, ırkçı kin ve nefret nedeniyle düzenlendi. Saldırgan, siyahi insanlardan nefret ediyordu.” ifadelerini kullandı. Jacksonville Belediye Meclisi Üyesi Kobe Pitman, "Olayın meydana geldiği yerleşim merkezlerinde yaşayan insanlar saldırıdan büyük zarar gördü. Biz, güvenli olmadığı için kaldırımda bile yürüyemiyoruz, süpermarkete bile gidemiyoruz Bu bizim için gerçekten büyük haksızlık.” diye konuştu.

Son yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri'nde ırkçı nefret ve din kaynaklı silahlı saldırıların sayısı devamlı olarak artıyor. 2018'de Pittsburgh, 2019’da Teksas’ta, 2022'de New York’a bağlı Buffalo’da ağır saldırılar meydana geldi.

California Eyalet Üniversitesi’ne bağlı San Bernadino Nefret ve Aşırılıkçılık Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre, ABD’nin başlıca 15 büyük şehrinde ırkçı kin kaynaklı saldırıların sayısı, 2020-2021 döneminde çift haneli bir artış gösterdi ve 2022'de yaklaşık yüzde 5 oranında arttı. ABD hükümetinin bazı yetkilileri, ırkçı şiddet suçunun ulusal bir bela haline geldiğine ve modern Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en ölümcül iç terör biçimlerinden biri olduğuna dikkati çekti.

Irkçı şiddet suçlarının ABD’de sıkça görülmesinin temel nedeni, bu ülkede “beyazların üstünlüğü”nün ve sistematik ırk ayrımcılığının bulunmasıdır. ABD Hakaret Karşıtı Birliği’nin geçen Mart ayında yayınladığı rapora göre, örgüt 2022 yılında 6 bin 700’den fazla beyazların üstünlüğünü vurgulayan propaganda kayıt etti. Bu sayı tarihi rekor kırdı. Amerika Birleşik Devletleri’nin hemen hemen her eyaletinde ırkçı propaganda sıkça görülüyor. “Beyaz ırkın üstünlüğünün” propagandasını yapmak artık, ABD'nin karşı karşıya olduğu en kalıcı tehditlerden biri haline geldi. Ancak, gerek Demokrat Parti, gerekse Cumhuriyetçi Parti, iktidara geldikten sonra, beyazların üstünlüğünü değiştiremez, dahası değiştirmek istemez. Bu sosyal atmosferde, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki etnik azınlıkların servet dağılımı, sağlık, eğitim, istihdam ve siyasete katılım gibi alanlardaki yasal hakları sürekli ihlal edildi ve uluslararası toplum, ABD demokrasisinin ve insan haklarının ikiyüzlülüğünü daha net bir şekilde gördü.

Öte yandan, yürütme kuruluşlarında giderek kötüleşen ırk ayrımcılığı da ABD’de ırkçı şiddet suçlarının sayısının artmasına neden olan bir başka önemli faktör. "Polis Şiddeti Haritası" adlı web sitesinden alınan verilere göre, 2013-2022 döneminde Afrika kökenli ABD vatandaşlarının polis tarafından öldürülme olasılığı, beyazlara oranla 2,78 kat oldu. Bu oran Boston, Minneapolis ve Chicago'da 20’ye kadar çıkıyor.

28 Ağustos 1963'te Amerikan sivil haklar hareketinin lideri Martin Luther King, Washington'daki Lincoln Anıtı önünde yaklaşık 250 bin kişinin katıldığı bir mitingte "Bir Hayalim Var" başlıklı ünlü konuşmasını yapmıştı. O günden bu yana 60 yıl geçti. Martin Luther King’in "hayalinin" gerçekleşmesine halen çok uzak olunduğunu görüyoruz.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn