Türkçe

Washington, 100 yaşındaki Kissinger’i dinlemeli

CMG2023-05-31 17:23:40

27 Mayıs, ABD’nin eski dışişleri bakanı Henry Alfred Kissinger’in 100. doğum günüydü. New York merkezli The Wall Street Journal gazetesinin Kissinger’in açıklamasına dayanarak yayınladığı haberde, ABD yönetiminin taviz kopartmak amacıyla Çin’e baskı yapmasının tamamıyla yanlış olduğunu ve ABD’nin sakinliği koruyarak Çin’le diyalog kurması gerektiği belirtildi.

ABD’nin eski başkanı Richard Milhous Nixon’un Çin ziyareti, Vietnam Savaşı’nın sona ermesi ve ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki gerginliğin azaltılması gibi dünya tarihini değiştiren olaylarda kritik rol oynayan Kissinger, uluslararası toplumda büyük saygınlığa sahip. ABD basını, “Kissinger Asrı” konusunda birçok makale yayınladı. 100 yaşındaki Kissinger’in ABD yönetimine yaptığı en önemli öneri, “Çin’e düşmanlık yapmamak”tır.

Ancak, son yıllarda Washinton’daki birçok politikacı, Çin düşmanlığını doğru bir siyasi tutum olarak tanımlayarak Kissinger’in görüşünün bugünkü uluslararası siyasete uygun olmadığını savunuyor. Son 50 yılda Çin’i yaklaşık 100 kez ziyaret eden Kissinger, birçok dönem ABD yönetiminin Çin’e yönelik politikalarının oluşturulmasına ve uygulanmasına katıldı. Ancak, şu an Kissinger’in Çin’le ilgili önerileri Beyaz Saray tarafından gözardı ediliyor. Taiwan ve Xinjiang’ın haritadaki yerlerini bile bilmeyen bazı ABD Kongresi üyeleri, Washington’da daha popüler oluyor. ABD’nin Çin karşıtı politikaları, onların ileri sürdüğü Çin karşıtı önergelere göre belirlendi. Bu, ABD’nin siyaseti için vahim bir durumdur.

Son yıllarda, Kissinger Çin ve ABD’nin Yeni Soğuk Savaş’tan kaçınmaları için defalarca uyarıda bulundu. Kissinger, ABD yönetimine şu öneriyi yaptı: “Çin hegemonya değil, güvenlik istiyor. ABD, Çin’in güvenlik stratejisi hakkında yanlış algı yapmamalı.” Kissinger’in somut duruma göre dile getirdiği söz konusu öneri sakin ve rasyonel davranmaktır. Ancak şu an sakin olmayan Washington’un belirlediği Çin karşıtı politikalar rasyonel değildir.

Kissinger’e göre, insanlığın kaderi ABD ve Çin’in barış içinde bir arada yaşayıp yaşamamasına bağlıdır. Bugünlerde Çin ile ABD arasındaki ilişkiler ve uluslararası siyasi düzen 50 yıl öncesine kıyasla çok farklıdır. Ancak, dünyadaki barış ve refahın korunması için harcanan çabalar yine devam ediyor. 50 yıl önce, Çin ve ABD ortak güvenlik riskiyle mücadele etmek için bir araya geldi. Bugünlerde, büyük ortak çıkarlara sahip olan iki ülke anlaşmazlıkları çözme yeteneğine de sahip durumda. Kissinger’in önerisi, şu an sakin olmayan Washington için yapıcıdır.

Kissinger, ABD’deki Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti’ye devletin çıkarlarını korumak için fikir ayrılıklarını çözmeleri çağrısında bulundu. Bu öneri, ABD için kritik önem taşıyor. Şu an, ABD’de enflasyon, borç temerrüdü ve siyasi partiler arasındaki gerginliğin tırmanması gibi ekonomik ve siyasi riskler yaşanıyor. ABD yönetiminin başlıca görevi, söz konusu risklerin çözülmesi olmalıdır, dış güçlerin tehdidi abartılarak kendi üzerine düşen baskıların başka ülkelere yönlendirilmesi olmamalıdır.

Kısacası, bir ABD vatandaşı olan Kissinger vatanının çıkarlarını korumak için çaba gösteriyor. Aynı zamanda, Kissinger yapıcı ve rasyonel diplomatik düşünceleriyle sadece Çin’in değil, uluslararası toplumun da saygısını kazandı. Çin halkı, Kissinger’e “100. doğum gününüz kutlu olsun” dedi. Washington ise, Kissinger’in yapıcı önerilerini iyi dinlemeli!

Close
Messenger Pinterest LinkedIn