Türkçe

Japonya, UAEA’nin soruşturmasına karşı, beş konuyu aydınlatmalı

CMG2023-05-30 21:33:38

“Japonya’nın radyoaktif atık suyu denize boşaltması, yanlış bir eylemdir, bu eylem bize felaket getirecektir. ” Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali’nden radyoaktif atık suyu denize boşaltma planının resmen yürürlüğe gireceği nihai tarihin yaklaşmasıyla birlikte, Pasifik Okyanusu’ndaki bir adanın sakini Vincent Kelly, plandan duyduğu endişelerini bu ifadeyle aktardı. Nitekim uluslararası toplum, konuyu incelemek için Japonya’da incelemelerde bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Japonya’nın radyoaktif atık suyu denize boşaltma planı hakkında nesnel, adil, profesyonel değerlendirme yapmasını ve küresel deniz güvenliğini korumasını istiyor.

Japonya tarafı, uluslararası toplumun endişelerine yanıt vermek için aşağıdaki beş konuyu aydınlatmalı:

Birinci konu, Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali’nden radyoaktif atık suyu işlemek için denize boşaltma tek bir çözüm yöntemi mi?

İkinci konu, Tokyo Elektrik Şirketi’nin radyoaktif atık suya ilişkin sağlanan verileri güvenilir mi?

Üçüncü konu, radyoaktif atık su için kullanılan “arıtma cihazı” etkili mi?

Dördüncü konu, radyoaktif atık suyun denize boşatılmasının çevreye getirebileceği etkiler hakkında Japonya niçin şu ana kadar bilimsel bir değerlendirme yapmadı?

Beşinci konu, radyoaktif atık suyu denize boşaltma planı hakkında Japonya tarafı komşu ülkeler ve Pasifik Okyanusu‘ndaki ada devletleri gibi ilgili tüm taraflarla niçin yeterince istişare yapmadı?

Close
Messenger Pinterest LinkedIn