Türkçe

ABD’nin Taiwan hamlesi bu sene de hüsranla sonuçlandı

CMG2023-05-24 10:46:15

Dünya Sağlık Asamblesi (WHA), bir avuç ülke tarafından hazırlanan ve Çin’in Taiwan bölgesinin gözlemci olarak davet edilmesine ilişkin karar tasarısının gündeme alınmasını reddetti.

ABD’nin Taiwan’ı WHA’ya sokma girişimleri arka arkaya 7 kez hüsranla sonuçlandı. Bu, Tek Çin ilkesinin, içinde bulunduğumuz çağın ana eğilimi olduğunu ve uluslararası toplumdan büyük destek aldığını bir kez daha kanıtlıyor. ABD’nin söz konusu siyasi şovu, uluslararası toplumda artık alay konusu haline geldi.

Tüm bu başarısız girişimlere rağmen, ABD neden her seferinde Taiwan’ı WHA’ya sokmaya çalışıyor?

Bu sorunun yanıtı açık: ABD tarafının asıl derdi Taiwan değil; Taiwan’ı kullanarak Çin’in gelişmesini sekteye uğratmak isteniyor.

ABD, Taiwan’ın uluslararası faaliyet alanlarını genişletmesine yardım sağlayıp, Taiwan konusunu uluslararasılaştırmaya, dolayısıyla küresel arenada sözde “Bir Çin ve Bir Taiwan” pozisyonu yaratmaya çalışıyor.

Öte yandan, ABD’nin bu konuda kendi hesapları da var. Çin’in Taiwan bölgesi, her yıl bazı Amerikalı siyasetçilere büyük miktarda ekonomik çıkar sunuyor, Taiwan tarafı elbette ABD’den bunun karşılığını bekliyor. Bu nedenle ABD her yıl Taiwan’ı WHA’ya sokma şovunu, sonuçlarına bakmaksızın rutin haline getirdi. Ne de olsa Taiwan, ABD için satranç tahtasında her zaman sadece bir piyon olmuştur.

ABD tarafının "Taiwan’ı konferansa katma" hevesi kaçınılmaz olarak başarısız olacaktır. Taiwan’da yaşayan 23 milyon insan, yalnızca güçlü anavatanlarına güvenerek gelişme için daha fazla alana ve fırsata sahip olacaklarını biliyor.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn