Türkçe

Suriye'nin petrolünü yağmalayan ABD deprem yardımlarına da gözünü dikti!

CMG2023-03-16 21:03:46

ABD’nin Ortadoğu'da nasıl bir petrol yağmacısı olduğunu herkes biliyor.

Kâr amacı gütmek için defalarca İran’dan milyonlarca varil ham petrolünü yurt dışına sevk eden ABD ordusu, ayrıca Suriye petrolünü ve gıdasını durmadan çalıyor. Fakat, ABD ordusunun Çin tarafından Suriye'deki deprem bölgesine gönderilen yardım malzemelerine bile el koyacağını kimse düşünemezdi!

Olay şöyle geşlişti: 7 Mart'ta ABD kara kuvvetlerinin resmi Instagram hesabı, askeri bir helikoptere bir grup afet yardım malzemesinin taşındığını gösteren bir fotoğraf yayınladı. Ekteki metinde şöyle yazıyor: "101. Hava İndirme Tümeni'nin nasıl çalıştığına bakın. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın (USAID) Türkiye'deki deprem mağdurlarına yönelik yardım çabalarını desteklemek isteyen İlk Saldırı Askerlerimiz dinlenmeyi bilmeden çalışıyor.”

Bu fotoğraf çok garipti. Çünkü ABD Kara Kuvvetleri tarafından taşınan afet yardım malzemeleri üzerinde “acil afet yardımı” gibi Çince karakterler yazılıydı. Bu, Çin'in Suriye’deki depremzedelere gönderdiği afet yardım malzemelerinin dış görünüşüyle tamamen aynıydı.

Bazı internet kullanıcıları fotoğrafla alay etti: "ABD ordusu Çin ürünlerini kullanıyor”, “Ne getirirseniz getirin, hepsi Çin malıdır”, “Görünüşe göre, USAID müteahhitlerinin kâr oranı yüzde 99’u buldu.”

Peki, bir ABD askerinin taşıdığı Çin tarafından gönderilen afet yardım malzemeleri ABD ordusunun eline nasıl geçti?

ABD bu malzemeleri Çin'den mi satın aldı? Bu olasılık çok düşük. Eğer öyleyse, dış ambalajın üzerinde İngilizce olmalıdır. ABD, başkalarına bunun Çin'den gelen yardım malzemeleri olduğunu göstermek için ambalajına Çince yazılmasına kesinlikle müsamaha göstermeyecek.

Çin ve ABD, Suriye ve Türkiye’deki depremzedelere yardım konusunda iş birliği yapmış ve Çin yardım malzemeleri böylece ABD ordusuna ulaşmış olabilir mi? Hayır.

Deprem bölgelerine yardım sağlama sürecinde, Çin ve ABD arasında iş birliği olduğuna ilişkin herhangi bir resmi açıklama yoktu. Bu nedenle normal şartlar altında Çin’in afet yardım malzemeleri ABD ordusunun eline geçemez.

Öyleyse, ABD ordusunun elindeki Çin yardım malzemelerinin kaynağı için tek bir olasılık kaldı, yani apaçık bir şekilde yağmalama.

Bazı yabancı internet kullanıcıları, Suriye hükümetinin Çin'in ülkeye gönderdiği yardım malzemelerini sevk etmesinden önce, bir kısmının ABD ordusu tarafından yağmalandığını söylediler.

ABD’nin eline geçirdiği bu malzemelerin kullanılabileceği yer olmayınca, Suriye’de konuşlanan ABD Kara Kuvvetleri söz konusu malzemeleri Türkiye’ye sevk etti.

O dönemde tüm Batı medyası Türkiye'deki depremle ilgili haberler geniş yer verirken, Suriye'deki depremzedelere ilgi nispeten azdı. Bu nedenle yağmalama yoluyla elde edilen yardım malzemeleri Türkiye’ye gönderildi.

En büyük olasılığın bu olmasına şaşmamalıyız. ABD ordusunun yağmalama yapmakta becerikli olduğu herkesçe bilinyor, özellikle de Ortadoğu'da. ABD ordusu Ekim 2020'de İran'dan 1,1 milyon varil petrol ele geçirdi; Şubat 2021'de aynı numarayı tekrarlayarak Körfez bölgesindeki İran tankerlerine el koydu ve toplam değeri 100 milyon ABD doları olan 2 milyon varil İran petrolü eline geçirerek başkalarına sattı.

Suriye'ye bakıldığında, Suriye hükümetinin 2022 yılı verilerine göre, ülkedeki petrolün yüzde 83'ü ABD ordusu tarafından çalındı, Suriye 100 milyar ABD dolarından fazla kayıp gördü. Suriye'de durmayan savaş nedeniyle halk yiyecek ve giyecek sıkıntısı çekerken, ABD yine ülkedeki gıdayı yağmalayarak Suriye hükümetini yurtdışından buğday ithal etmeye zorluyor ve Suriye halkının daha korkunç bir insani felakete uğramasına neden oluyor.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn