Türkçe

ÇUHM yıllık toplantısı dünyaya bahar havası getirdi

CMG2023-03-14 11:33:26

Ren Jie, CRI Haber Merkezi

14. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 1. Toplantısı, dün Beijing’de sona erdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantıda yaptığı konuşmada, Çin’in güçlü bir ülke inşa etme ve ulusal kalkınmayı gerçekleştirmenin yeni yolculuğunda nitelikli kalkınmayı kararlılıkla ilerletmesi, insanlık için kader ortaklığı inşasını hızlandırması, yüksek seviyeli dışa açılmayı genişletmesi gerektiğini vurguladı. Yabancı medya kuruluşları, Çin'in gelecek planlarının sadece kendi yönünü belirlemekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda dünyaya da bir bahar havası getirdiğine dair değerlendirmelerde bulundu.

ÇUHM yıllık toplantısında Çin tarzı modernleşme, dikkat çekici bir anahtar kelime haline geldi. Çin tarzı modernleşme hedeflerine ulaşılması için nitelikli kalkınma ve yüksek seviyeli dışa açılmanın gerçekleşmesi önemli bir rol oynamaktadır.

Çin yeni ürünleriyle yeşil dönüşüme öncülük ediyor

Şu an Çin’in ekonomik büyümesi, hızlı büyüme aşamasından nitelikli büyüme aşamasına geçiyor. Son yıllarda nitelikli büyümede gözle görülür ilerlemeler kaydedildi. 2022’de ileri teknolojiye dayanan, yüksek katma değere sahip ve yeşil dönüşüme öncülük eden ürünler, ihracatın yeni büyüme noktası oldu. Örneğin elektrikli araçların ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 131,8, fotovoltaik ürünlerin ihracatı da yüzde 67,8 arttı.

Çin Komünist Partisi’nin 20. Ulusal Kongresi Raporu’nda nitelikli kalkınma, kapsamlı sosyalist modern ülke inşasının öncelikli görevi olarak belirlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 14. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Toplantısı kapsamında Jiangsu eyaleti heyetinin oturumuna katılırken yaptığı konuşmada, nitelikli kalkınmanın önemini bir kez daha ortaya koydu. Xi, imalat endüstrisinin ileri, akıllı ve yeşil gelişiminin hızlandırılmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Xi’nin “Çin, yüksek seviyeli dışa açılmayı sağlam adımlarla ilerletmeli. Küresel pazarı ve kaynakları kendisini geliştirmek için iyi kullanmalı, dünyanın ortak kalkınmasına da katkı yapmalı” şeklindeki ifadesi, Çin ve dünya arasındaki olumlu etkileşimin yanı sıra Çin’in dışa açılmayı genişletme yönündeki kararlılığını yansıtıyor.

Çin’in dünya ekonomisine katkısı artıyor

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’in son 10 yılda dünya ekonomisinin büyümesine ortalama katkı oranı yüzde 30’u aştı. Tüm dünyaya dönük yüksek standartlı serbest ticaret bölgeleri ağını genişletmekten, Çin Uluslararası İthalat Fuarı, Çin İthalat ve İhracat Fuarı, Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı gibi ekonomik ve ticari platformları oluşturmaya, Kuşak ve Yol güzergahındaki dost çevresini genişletmeye kadar, Çin yüksek seviyeli dışa açılmayı sürekli genişletiyor. 2022’de Çin’de fiilen kullanılan yabancı sermaye yeni bir rekoru kırarak, 189 milyar ABD Doları’nı geçti. Bu miktar, üç yıl öncesine kıyasla 50 milyar dolar arttı. Bundan da yabancı sermayenin Çin piyasasının gelişmesine olan olumlu beklentisinin değişmediği görüldü.

Diğer yandan bu yıl Çin’de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 45. yıldönümü. Bu yılki Hükümet Çalışma Raporu’nda Trans-Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşma gibi yüksek standartlara sahip ekonomik ve ticari anlaşmalara katılımın ilerletilmesi ve kurumsal olarak dışa açılmanın hızlandırılması gerektiğine dikkat çekildi.

Günümüz dünyasında hâlâ barıştan yoksun unsurlar mevcut ve küresel ekonomik büyümede anlaşmazlıklar bulunuyor. Çin’de yeni sona eren meclis yıllık toplantısında verilen mesajlar ise tüm dünyaya bir bahar havası getirdi. Çin tarzı modernleşme inşasının ilerletildiği süreçte Çin’in kalkınmasının dünyaya daha fazla yarar getirmesi, dünyanın barışı ve kalkınmasına daha fazla olumlu enerji katması bekleniyor.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn