Xinjiang'ın ŞİÖ ülkeleriyle ticareti arttı

2019-09-09 16:01:19

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Shanghai İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) üye ülkelerle gerçekleştirdiği ithalat ve ihracat, 2019 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 artarak 107,93 milyar yuana ulaştı. Bölgenin söz konusu ülkelere ihracatı yüzde 4,3 artarak 65 milyar 410 milyon yuana, ithalatı ise yüzde 13 yükselerek 42 milyar 520 milyon yuana çıktı.

Urumçi Gümrüğü tarafından verilen bilgilere göre, Xinjiang'daki sınır kapılarından ŞİÖ ülkeleriyle yapılan genel ticarette mart ayından bu yana art arda dört aydır artış görüldü. İki taraf arasında gerçekleştirilen genel ticaret hacmi, toplamın yüzde 61,2'sini oluştururken, küçük ölçekli sınır ticareti hacmi yüzde 5 artışla 36,58 milyar yuana ulaşarak toplamın yüzde 33,9'unu teşkil etti.

Urumçi Gümrüğü, Xinjiang'daki sınır kapılarından ŞİÖ ülkelerine ihraç edilen başlıca ürünler arasında makine ve elektronik ürünleri ile ayakkabı, tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin yer aldığını açıkladı. Bölgenin ithal ettiği ürünler arasında ise ham petrol ve doğal gaz bulunuyor. Xinjiang'ın Kazakistan, Rusya ve Kırgızistan ile yaptığı ticarette genel olarak Alashankou ve Korgas sınır kapıları kullanıldı.

ŞİÖ'nün Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Hindistan ve Pakistan olmak üzere sekiz üyesi bulunuyor. Afganistan, Belarus, İran ve Moğolistan olmak üzere dört gözlemci ülkesi bulunan örgütün diyalog ortakları ise Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya, Nepal ve Sri Lanka.

Adı geçen ülkelerin ekonomik büyüklüğü, dünya toplamının yüzde 20'sini, nüfusu ise dünya toplamının yüzde 40'ını oluşturuyor. 2018 yılında Çin'in ŞİÖ ülkeleriyle gerçekleştirdiği ticaret hacmi, yüzde 17 artarak 255 milyar ABD Doları'na ulaştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor