Xinjiang'ın lavanta kokusuyla kalkınan bölgesi

2019-07-15 10:57:17

Xinjiang'ın lavanta kokusuyla kalkınan bölgesi

Lavanta yetiştiriciliği, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Huocheng ilçesi sakinlerinin hayatlarını değiştirdi.

Yili Vadisi'nde bulunan Huocheng ilçesinde lavanta sektöründe bitki yetiştiriciliğinin ötesine geçilerek bölge sakinlerinin tabiriyle bir "koku endüstrisi zinciri" oluşturuldu.

Huocheng, kendine özgü doğal koşullara sahip. Birçok dağ ve nehrin yer aldığı bölgede toprağın verimliliği çok yüksek. Bol ışık, uygun nem oranı ve toprak koşulları, burayı lavanta yetiştirmek için ideal bir nokta ve Çin'in en büyük lavanta üssü hâline getirdi. Bölge, “Çin'in lavanta diyarı” olarak biliniyor.

Huocheng'de lavanta ekilen alan, 3800 hektara ulaşmış durumda. Bölgede, lavanta ekimine dayanılarak çeşitlendirilmiş kalkınma yolu izlendi ve lavanta ürünlerinin işlenmesinin gelişimi hızlandırıldı. Bunun yanında, lavanta ürünlerinin katma değerinin artması için “koku endüstrisi zinciri” genişletilirken, lavanta otları yerel halk için âdeta “nakit ağaçlarına” dönüştü.

Şu an, yıllık 40 ton esans ve 800 ton kuru çiçek üretimine sahip Huocheng ilçesinde, lavanta endüstrisinde 15 bin kişi istihdam ediliyor. Bölge, 360'ın üzerinde ürün çeşidiyle ülke genelinde tanınan pek çok marka çıkarmış durumda.

On yıl önce Sigong köyüne bağlı olan bir kayalık, şu an 800 hektara ulaşan göz alıcı lavanta tarlalarına dönüştü. Lavanta ekonomisi, muazzam değişimi beraberinde getirirken, Sigong'da yaşayan köylülerin kişi başı harcanabilir geliri 2018 yılı itibarıyla 25 bin yuana ulaştı.

Sigong köyünde yaşanan “Kelebek Etkisi”, son yıllarda Xinjiang'daki kırsal endüstrilerin gelişmesinin sadece bir minyatürü niteliğinde.

CRI muhabirinin aldığı bilgilere göre, Huocheng ilçesindeki lavanta endüstrisi artık kurutulmuş buketler ve uçucu yağlar gibi geleneksel ürünlerden ibaret değil; lavanta kültürü, artık bölgede kök salmış durumda.

Lucaogou ve Qingshuihe kasabalarındaki lavanta çiftlikleri, müzeleri ve karnavalları yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda turist çekiyor. Qingshuihe'deki lavanta bahçelerinde ziyaretçiler, ekim aşamasından yağın elde edilmesine dek tüm süreci görme imkânına sahip.

Bugün, lavanta yetiştiriciliği ile gezi, kültür deneyimi ve eğlence turizminin entegrasyonu konusunda kararlı olan Huocheng, yılda 600 bin turist ağırlıyor ve 200 milyon yuan turizm geliri elde ediyor.

Lavanta endüstrisi büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, lavantaların ekim alanları sürekli genişliyor, çiftçi ve çobanların gelirleri artıyor. Bununla beraber, lavanta ürünleri her geçen gün daha da çeşitleniyor, sektörün katma değeri yükseliyor ve lavanta temalı yeme-içme ve konaklama sektörleri canlanıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor