Xinjiang'daki Maddi Olmayan Kültür Mirası: Kazakların “Aytış” Sanatı

2018-08-02 09:19:44

Xinjiang'daki Maddi Olmayan Kültür Mirası: Kazakların “Aytış” Sanatı

   Çin'de, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin batısında yer alan Narat Bozkırı, dünyadaki en güzel dört bozkırdan biri olarak kabul ediliyor.

   Narat Bozkırı'nda, yaz günlerinde canlı renkler hâkim oluyor.

   İli atları, kışlık otlaklardan ayrılıyor. Şimdi Tanrı Dağları'nın en güzel, aynı zamanda Kazakların en meşgul olduğu mevsimdeyiz. Bu mevsimde en çok ilgi toplayan şenlik, at yarışlarıdır. Şenlik, son yıllarda bölgenin spor oyunları haline geldi, ama yine de en fazla dikkati at yarışları çekiyor. Çünkü yarışma başlayınca, insanlar sadece yarışmanın coşkusuna kapılmakla kalmayıp, aynı zamanda güzel “Erkin” şarkılarını, başka bir deyişle, Kazaklar arasında yediden yetmişe herkesin iyi bildiği “Aytış” şarkılarını duyabilir.

   At yarışlarında tabii ki, başrolde atlar vardır. Yarışma, iyi atların keşfedilmesi için en iyi fırsat, aynı zamanda binicilik tekniğinin gösterildiği en iyi sahnedir. At yarışmasındaki çoğu dallar binicilikle ilgili. Kazak gençlerin katıldığı sürat yarışmasının dışında, yetişkinlerin binicilik tekniği yarışması ve bütün gençlerin sevdiği güreş de en çok beğenilenler etkinlikler arasında…

 “Sıkı tut.”

 “Tamam.”

 “Bunu tut.”

At yarışması şenliği, görkemiyle birçok usta biniciyi kendine çekiyor. Ayrıca şenliğe saygın kişiler de davet ediliyor. Bu davetliler arasında en fazla ilgi çekenler, kuşkusuz, Kazak Erkin'ler, yani Kazaklar arasında en çok sevilen, doğaçlama şarkı söyleme becerisine sahip olan kişiler.

Bavurcan geldi; kıdemli “Erkin” Cumaş da geldi. Cumaş, Bavurcan'a “Erkin” şarkıları öğretmişti. İki sanatçı, hem usta-çırak ilişkisini koruyor, hem de iyi arkadaş. Bavurcan şimdi bölgedeki en ünlü “Erkin” olarak, sadece müzik çalıp “Erkin şarkıları” söylemekle kalmıyor, aynı zamanda çok sayıda genç “Erkin” de yetiştirdi. Ama bugün kıdemli “Erkin” Cumaş'ın bilmediği bir şey var: Bavurcan, şenliğe sadece konuk olarak gelmedi, aynı zamanda “Kız Kovalar” adıyla anılan spor etkinliğine de katılacak.

 “Kız Kovalar”, Kazak gençlerinin yoğun ilgisini çeken bir spor dalı... Bir Kazak delikanlısının at sırtında aşkını ifade etmesi için en iyi fırsatın, “Kız Kovalar” olduğu söyleniyor. Bavurcan ve eşi Bekzat, böyle bir at yarışması şenliğinde tanışıp birbirlerine âşık olmuş. Bugün iletişim teknolojisi her geçen gün ilerliyor, ulaşım koşulları da değişiyor. “Kız Kovalar” fırsatıyla âşık olan gençlerin sayısı artık azaldı. O nedenle, “Erkin” Bavurcan, spora bizzat katılarak, gençlerin ilgisini uyandırmaya çalışacak.

Bavurcan ve eşi, yıllardır böyle bir şenliğe katılmadıkları için, at yarışmasını ve yarışma mekânını biraz yadırgıyor. “Kız Kovalar”, at yarışmasında sürat koşularına ara verildiği zaman yapılıyor. Bavurcan, az daha karşı yönden gelen bir yarış atıyla çarpışacaktı.

1234...>

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor