Klasik Edebi Eserler

2013-12-25 15:38:53

Klasik Edebi Eserler

"Mesut ile Dilala"

 "Mesut ile Dilala", Qing Hanedanı döneminde Kaşgar'da yaşayan tanımış Uygur Şair Nevruzahon Katip Ziya tarafından Uygurların efsanelerine dayanarak kaleme alınan bir uzun şiirdir.

Şiirde Beşir Kralı Mirzebah'ın oğlu Prens Mesut ile Elambak Kralı Şebar Pali'nin kızı Prenses Dilala arasındaki aşk konu edilir. Klasik Uygur şiirlerinde sıkça kullanılan Mednevi aruz veznine göre yazılan şiirde, aşk yolunda mutluluğun her zaman zorluklarla birlikte olduğu ve fedakarlık olmadan gerçek aşkın mümkün olamayacağı anlatılır. İnsanların binbir zorluğun üstesinden geldikten sonra ancak gerçek mutluluğa ulaşabileceği belirtilen şiirde, zorluklar ne kadar fazla olursa olsun, aşkın asla önlenemeyeceği ifade edilir.

 "Üzüntünün Öğütleri"

"Üzüntünün Öğütleri", Qing Hanedanı döneminde Kaşgar'da yaşayan tanımış Uygur Şair Nevruzahon Katip Ziya tarafından 1843 yılında yazılan bir uzun şiirdir.

Altı bölümden ve 4 bin 800 mısradan oluşan şiirde, Ziya'nın toplum, felsefe ve bilim anlayışıı ile ahlak görüşü anlatılır. Aynı zamanda şiirde şairin doğup büyüdüğü Kaşgar'a olan sonsuz sevgisi de ifade edilir.

"Vamuk ile Uzla"

 "Vamuk ile Uzla", Qing Hanedanı döneminde Kaşgar'da yaşayan tanımış Uygur Şair Nevruzahon Katip Ziya tarfından Uygur halk hikayelerinden esinlenerek yazdığı başka bir uzun şiirdir.

İki bölümden ve 566 mısradan oluşan şiirde, toplumun farklı iki kesiminden gelen iki genç Vamuk ile Uzla arasındaki aşk trajedisi romantik şekilde anlatılır. Feodal toplumun zulmü gözler önüne serilerek haksız sınıf anlayışının eziyeti altındaki gençlere olan sempatinin dile getirildiği şiirde, şairin evlilik özgürlüğü düşüncesi ifade edilir.

"Eribi'nin Kitabı"

Qing Hanedanı döneminde Kaşgar'da yaşayan gerçekçilik akımının tanınmış Uygur şairi Eribi'nin dönemin Kaşgar Hükümdarı Zuhur Bey'in isteği üzerine yazdığı "Eribi'nin Kitabı", toplumun tabanındaki zanaatkarlar ile köylülerin yaşamını anlatan bir edebi eserdir.

Önsözü ve sonsözü dışında 36 bölüm bulunan eserde, tarım, demircilik, altın ve gümüş işlemeciliği, marangozluk, dokumacılık, fırıncılık, dericilik, değirmencilik, kasaplık, meyve satıcılığı, çinicilik, boyacılık ve terzilik dahil olmak üzere 35 meslek anlatılır.

Ustaların ağızıyla bütün mesleklerin özelliklerinin yanı sıra toplumsal yaşamdaki rolü ve konumu ile meslekler arasındaki ilişkilerin anlatıldığı eserde şairin çalışma, bilim, dürüstlük, sosyal adalet, yardımlaşma ve sevgi gibi konulardaki toplumsal anlayışı ifade edilir.

Bir klasik Uygur edebi eseri olan "Eribi'nin Kitabı", aynı zamanda 18. ve 19. yüzyıllarda Uygurların sosyal yaşamı ve üretim yaşamları hakkında önemli bilgiler içeriyor.

 "Bahram ile Dilalam"

Kaşgarlı tanınmış şair Eribi tarafından "Bayram Gol" başlıklı halk hikayesine göre kaleme alınan "Bahram ile Dilalam" adlı şiir, "Kral Bahram" olarak da bilinir.

15 bölüm ve 22 başlık altında toplanan ve 2 bin 33 beyitten oluşan "Bahram ile Dilalam"da, Dilalam adlı güzel prensese aşık olan Fars Kralı Bahram'ın aşkı nedeniyle devlet işlerinden uzak kaldığı, sonunda yer çökmesi nedeniyle toprak altında kaldığı anlatılır. Bu şiir, dönemin Kaşgar hükümdarı Zuhur Bey'e ancak ve ancak aşktan uzak durarak devlet işleriyle yakından ilgilenmesi durumunda, toplumun istikrarını ve refahını sürdürerek halkın desteğini kazanabileceği öğüdünü veren bir eser olarak kabul edilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor