Beijing'deki market Kuşak ve Yol lezzetlerini bir araya getiriyor

2019-11-11 16:09:26

Başkent Beijing'de hava sıcaklıkları hızla düşse de Sanyuanli Market'teki canlılık ve farklı lezzetlere kendini adayanların oluşturduğu kalabalık hiç eksilmiyor.

27 yaşındaki Sanyuanli Market, uluslararası mutfakların kaleydeskobu olarak Çin'in ekonomik büyümesi ve dışa açılmasının getirdiği canlılığın en büyük tanıklarından.

Farklı ülkelere özgü ithal ürünlerle dolu market, başkentte yaşayan yabancılar başta olmak üzere dünya mutfaklarını merak eden Çinliler için de adeta bir cennet.

Geçen yıl düzenlenen Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın sonrasında Sanyuanli Market'teki ürün çeşitliliği de artış gösterdi. Bilhassa raflarda yer eden Türk gıda ürünlerinin sayısı ve çeşidi arttı.

Önceki gün başlayan İkinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na Türkiye de geçen yıla göre daha geniş stant alanı ve daha fazla firmayla katılıyor. Fuarla beraber Çin piyasasına giren Türk ürünlerinin çeşit olarak zenginleşmesi ve Sanyuanli Market'teki yerini alması bekleniyor.

Aslen Fujian eyaletinden olan ve bir süredir başkentte yaşayan Zhang Xiaohua, yeni keşfettiği tom yum çorbasının hayatına bu kadar büyük değişimler getireceğini hiç hayal etmemişti.

"Bu, Tayland'dan gelme misket limonu yaprağı." diyor Zhang elindeki yaprağı ikiye bölerken. "Mideniz bulandığında bu yaprağı koklarsanız daha iyi hissedersiniz."

Zhang, yeni bir müşterisi geldiğinde dükkânındaki malzemelerle iyi yemek pişirme tüyoları vermeyi de ihmal etmiyor.

Zhang, dışa açılmanın faydalarının keyfini çıkaran Çinlilerden sadece biri. 17 yıl önce Sanyuanli'de eşiyle küçük bir baharat dükkânı işleterek ticaret hayatına başlayan Zhang, şimdi dünyanın dört bir yanından gelen binlerce baharat ve kurutulmuş meyveden bir krallık kurmayı başarmış. Zhang'ın dükkânındaki raflar artık iki haftada bir taze ürünlerle doluyor.

Batı baharatları binlerce yıl önce Çin'e kadim İpek Yolu üzerinden Çin ipeği karşılığında develerle girdi ve doğu ile batı arasındaki kültürel değişimleri başlatmış oldu. Bu günlerde ise aynı baharatlar demiryolları, uçaklar ve dev konteyner gemileriyle geliyor. Dolayısıyla dünyanın farklı bölgelerinden taptaze ürünler ithal etmek artık çok daha kolay.

2003 yılında düzenli bir müşterisinin Tayland'dan bir paket dolusu tom yum baharatları getirdiğini söyleyen Zhang, "Baharatları eve götürüp tom yum çorbası pişirdim, o gün çorbanın eşsiz tadı beni büyüledi." diye konuştu.

Zhang, daha sonra aynı tadı bulabilmek için Tayland ve Malezya'ya gitti, orada yeni iş ortaklarıyla tanışıp çorbanın malzemelerini ithal etmeye başladı.

Kuşak ve Yol inisiyatifi sayesinde lojistik ve ulaştırma koşulları giderek daha elverişli hale geliyor. Bu durum yalnızca Çinlilere fayda getirmiyor, Çin'in komşu ülkelerini ve tüm dünyayı birbirine daha da yakınlaştırıyor.

Çin 2001'de Dünya Ticaret Örgütü'ne katıldığından beri mal ticareti ölçeği önemli oranda büyüme kaydetti. Geçen yılın verilerine göre Çin 230 ticaret ortağına sahipti ve ithal ettiği ürünler, dünya genelindeki ithalatın yüzde 10,8'ini oluşturdu.

2013-2018 döneminde Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle ticaret ilişkileri sürekli sıkılaştı, bu ülkelerden ithalat hacmi 6 trilyon ABD Doları'nı aştı ve yıllık ortalama yüzde 4'lük büyüme oranına ulaştı.

Beijing'in, yabancı nüfusun yoğun olduğu, büyükelçilikler ve yabancı firmalarla çevrili bir bölgesinde bulunan Sanyuanli Market, her gün yeni tatlar peşindeki binlerce insanı çekiyor.

Beijing Belediyesi Dış İşler Ofisi'nin verilerine göre, başkentte yer alan yabancı kuruluşların sayısı geçen sene 37 bini buldu, yabancı sakin sayısı da 142 bine ulaştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor