Bahçecilik Fuarı sona erdi, fuar alanı tamamen kapanıyor mu?

2019-10-17 09:07:49

Duan Xuefeng, hevesli bir fotoğrafçı. Başkent Beijing'in kuzeybatısında yer alan Uluslararası Bahçecilik Fuarı'nın gerçekleştirildiği geniş parkın muhtemelen en sadık ziyaretçilerinden biri.

Duan, kısaca Beijing Expo 2019 olarak da anılan fuar alanını “yeşillik karnavalı” diye adlandırıyor ve Expo ziyaretlerinin 100'ü aştığını dile getiriyor.


Bahçecilik Fuarı, 162 günlük şenliğin ardından geçtiğimiz çarşamba günü kapılarını kapattı. Ancak fuar bundan sonra başka amaçlara hizmet edecek. İlgili yetkilinin açıklamasına göre, fuar alanı eko-turizm destinasyonu haline gelecek ve 2022 Kış Olimpiyatları'nın bir kısmına da ev sahipliği yapacak.


Fuarın kurulduğu Yanqing bölgesinde yaşadığını söyleyen 56 yaşındaki Duan, “Parka neredeyse her hafta geldim. Telefonumdaki uygulamaya göre her ziyaretimde 20 bini aşkın adım atmıştım. Burası gerçekten çok büyük bir yer, gezmekle bitmiyor” diye konuştu.


Duan, dar açılısından geniş açılısına, parkın farklı noktalarında 200 binden fazla fotoğraf çekti.
Duan, ayrıca “Benim gibi bir fotoğrafçı için bu fuar tarihi kayıt altına almak açısından harika bir fırsat, çünkü bu fuarın eşi benzeri yok.” dedi.
500 hektarlık bir alana kurulu olan fuar 9 milyondan fazla ziyaretçi çekti, parkta 2 milyondan fazla bitki çeşidi sergilendi.
“Böylesine büyük bir yeşil projenin fotoğraflarını çekmek, bir çocuğun büyümesini izlemek gibi. Umuyorum ki bu fuar bizlere miras olarak kalır. Herkes şunu aklında tutmalı, güzel bir çevre kolay inşa edilmiyor. Yeşillendirme ve çevre koruma çabalarına değer verilmeli.” diyen Duan, fuar alanının bundan sonra yerel halk ve turistler için bir eğlence parkı olarak kullanılmasını ümit ettiğini de ekledi.


Fuar organizatörleri, fuar sonrası bir parkın nasıl kullanılacağına dair uluslararası deneyimleri inceleyeceklerini ve parkın 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nda nasıl kullanılabileceğini araştıracaklarını bildirdiler.
Bahçecilik mühendisi Chongqingli Huang Huazhou, fuar tecrübesinin uzmanlığına büyük katkı yaptığını ve uluslararası vizyonunu genişlettiğini belirtti. Huang, fuarda İngiltere'nin sergi bahçesinin tasarımı ve kurulması sürecinde rol aldı, İngiliz tasarımcılarla arkadaşlık kurdu.
İngiltere Pavyonu'nda 8 binden fazla çeşit bitki sergilendi. Bahçenin ustalıklı tasarımı Uluslararası Bahçecilik Üreticileri Birliği'nin ödülüne layık görüldü.
Huang, Bahçecilik Fuarı'ndaki deneyimleriyle ilgili yorumlarına şu sözleri de ekledi:


“Bahçe sanatının tutkunu olan insanlarla tanışma fırsatı bulduğum için çok mutluyum. Çalışmalarımız sayesinde 'yeşili yaşa, daha iyi yaşa' fikrinin tüm dünyaya etki etmesini ümit ediyoruz.
Uluslararası Bahçecilik Fuarı'nın Bahçecilik Departmanı Başkan Yardımcısı Guo Jia, fuarın kapanışıyla birlikte rahat bir nefes alabildi. Guo Jia ve ekip arkadaşları yaptıkları yeniden yerleştirmelerin ve ayarların düzgün olduğundan emin olmaya çalışırken birkaç yoğun ay geçirdi.
Guo Jia, “Uluslararası bahçeler bölümündeki eşyaları yenilemek ve diğer sergi alanlarındaki ayarları yapmak için sadece 3 gün 3 gecemiz vardı. Yeni bir fuara hazırlık yapılırken binlerce parçanın getirilmesi ve çok kısa bir süre içinde düzenlenmesi gerekiyor. Ekip arkadaşlarımın hepsi şimdi daha zayıf ve koyu tenli. Yine de ülkemizin bahçecilik fuarı alanında ve yeşili teşvik etme konusunda neleri başarabileceğini göstermekten gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor