Merhaba, Lao Wai!

2019-11-11 16:05:32

Huangshan Dağı, eşsiz doğal güzellikleriyle Çin'de ve hatta tüm dünyada ünlü. Huangshan Dağı'nda 2016 yılında ağırlanan turist sayısı 51 milyon 870 bini aştı, elde edilen turizm geliri ise 45 milyar yuana ulaştı. Huangshan Dağı, Çin'in turizm tarihinde önemli bir yer tutuyor.

Temmuz 1979'da dönemin Çin lideri Deng Xiaoping, Huangshan Dağı'na tatile gitti. 75 yaşındaki Deng, kendisine eşlik edenlerden hiçbir yardım almadan dağın zirvesine tırmandı. Deng Xiaoping, Huangshan Dağı'nda bulunan Guanpu Köşkü'nde (Guanpu, Çincede şelaleyi takip etme anlamında) yaptığı konuşmada, Huangshan Dağı'nın Çin'in önemli bir turizm markası haline getirilmesi, böylece turizm yoluyla ülkeye döviz getirme hedefine ulaşılması çağrısında bulundu. Deng, Huangshan'da turistik koşulların iyileştirilmesi, özellikle konaklama ve yeme-içme hizmetlerinin seviyelerinin artırılması talimatını verdi.

Çin Komünist Partisi Huangshan Komitesi Sekreteri Ren Zefeng, Deng Xiaoping'in, Huangshan Dağı'ndan toplanan siyah çay ve yeşil çayın, özellikle Qihong adlı çayın dünyada ün saldığına dikkat çektiğini, bu çayların güzel paketlerle piyasaya sürülmesi tavsiyesinde bulunduğunu söyledi.

Bu konuşma, daha sonra, Çin'de yeni bir turizm döneminin başlangıcı oldu. O dönemden itibaren, Çin'e gelen yabancı turist sayısının artmasıyla ülkeye giren döviz miktarı da Çin'in reform ve dışa açılmasına destek veren önemli bir kaynak haline geldi.

Deng Xiaoping'in o konuşmayı yaptığı 15 Temmuz 1975 tarihinde Çin'in meclis binası olan Büyük Halk Toplantı Sarayı da kısmen halka açıldı. Giriş bileti, 3 Jiao (10 Jiao 1 yuan ediyor) idi. Bu gelişme, Çin'de reform ve dışa açılmanın önemli bir göstergesi olarak algılandı. Mayıs 1976'da Shenzhen, Zhuhai, Xiamen ve Shantou gibi dört kent de reformun uygulandığı pilot bölgeler ilan edildi.

Şubat 1981'de Oscar ödülüne layık görülen "Mao Zedong ve Mozart" adlı film, ABD'de gösterime girdi. Reformun ilk etaplarında iç turizm piyasası da gelişmeye başladı. Yabancı ülkelerden gelen turistler lüks oteller, eğlence yerleri veya alışveriş merkezlerini merak etmekten çok sıradan Çin vatandaşlarının yaşamına ilgi duyuyordu.

Çin'in kuzeyinde yer alan ünlü sahil kenti Yantai'da yer alan Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Yin Guowen, Deng Xiaoping'in talimatını yerine getirmek için Yantai kentinde uluslararası turizm acentesinin kurulduğunu duyurarak, turist rehberlerinin eğitimlerinin zenginleştirileceğini kaydetti.

Bu kapsamda alınan tedbirlerden biri de 1989 yılında Çin Ulusal Rehberlik Sınavı sisteminin oluşturulması idi. Bu sınavla halk arasından seçilen kişilere profesyonel turist rehberliği eğitimi verildi. 1989 yılından önce turizm sektöründe çalışanlar, esas olarak yabancı turistlere hizmet ediyordu. Rehberler ise hükümetin dış ilişkiler kademelerinde görevli yetkililerdi.

1980 yılında Çin'in turizmden elde ettiği gelir 620 milyon ABD Doları'na ulaştı, ağırlanan yabancı turist sayısı 5 milyon 700 bini buldu. Bu sayı, günümüzde başkent Beijing'de yer alan Yasak Kent Müzesi'nin bir yılda ağırladığı turist sayısının üçte birine bile ulaşmıyor, ancak o dönemde bu hızlı artış Çin için büyük bir sınama oldu.

Diğer yandan, o günlerde Çin'de otel sayısı yeterli değildi, sadece konuk evleri vardı. Turizmin yeme-içme, konaklama, ulaştırma, alışveriş ve eğlence gibi önemli unsurlarında kalite son derece düşük seviyedeydi. Turist sayısını daha da artırmak ve dolayısıyla daha fazla döviz elde etmek için çabaların yoğunlaştırılması gerekiyordu. Aralık 1978'de Çin Komünist Partisi 11. Merkez Komitesi'nin 3. Genel Kurul Toplantısı'ndan hemen sonra, Hong Konglu vatansever iş adamlarının yatırımlarıyla Çin genelinde 5 yıldızlı 6 otel inşa edilmesi kararlaştırıldı.

6 Şubat 1983'te Çin'in ilk beş yıldızlı oteli olan Baitiane Oteli, Guangzhou kentinde resmen hizmete açıldı. 27 Şubat 1980'de ise Çin'in uzun mesafeli uluslararası uçuşlar için satın aldığı ilk Boeing-747 yolcu uçağı, Başkent Uluslararası Havalimanı'na indi. Bu hamlelerle, pandanın memleketine gitmek, Shaolin Tapınağı'nda rahiplerden Kungfu öğrenmek ve Çin çayını tatmak isteyen yabancı turistler için Çin'e seyahat daha da kolaylaştı.

1987 yılına gelindiğinde Çin'de ağırlanan yabancı turist sayısı 10 milyonu geçmişti. Çin, 24 ülkeye 39 hava hattıyla bağlanmıştı. 2017 yılında ise Çin'de ağırlanan yabancı turist sayısı 139 milyonu aştı, elde edilen gelir 123 milyar 417 milyon dolardan fazla oldu.

Çin'de turizmin hızla gelişmesinden bahsederken Çinlilerin yabancı turistler için kullandığı bir hitap şekli de unutulmamalı: Lao Wai. Bu hitap, eskiden olduğu gibi, günümüzde de Çinlilerin yabancı turistleri samimi bir selamlama ifadesi. Turizm yoluyla Çinliler, yabancı ülkelerle bağlantı ve değişimi güçlendirdi, ufkunu genişletti, Çin halkı ile diğer ülkelerin halkları arasındaki dostluk pekişti. Şimdilerde Çin, dünyanın farklı bölgelerinden Lao Wai'ları ziyarete bekliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor