Çin, dünyanın önemli gezi destinasyonlarından biri

2019-10-17 09:03:09

Çin'in turizm sektörü son yıllarda hızla gelişiyor Özellikle Kuşak ve Yol inşasının hızlanmasıyla birlikte Çin'in yabancı ülkelerle bağlantısı giderek güçlenmekte.


Çin, zengin turizm kaynakları ve kültürel birikimiyle dünyanın önemli gezi destinasyonlarından biri haline geldi, ülkeyi gezen turist sayısında önemli oranda artış kaydedildi. Verilere göre, 2015-2018 döneminde Çin genelinde ağırlanan yabancı turist sayısı, 25 milyon 990 binden 30 milyon 540 bine yükseldi.


İspanya vatandaşı Marc Paredes, geçtiğimiz eylül ayında Çin'e gelerek Zhejiang eyaletinin merkezi Hangzhou'yu gezdi. Paredes verdiği demeçte, bu gelişinin Çin'e ilk gelişi olmadığına dikkat çekerek, ziyaret ettiği her kentte güzel hatıralar biriktirdiğini vurguladı. Paredes şöyle konuştu:


“Dostlarımla beraber Yangzhou ve Shanghai gibi Çin'in bazı ünlü kentlerini gezdik. Çin'de gezmek bizim için hem kolay hem de rahat. Yani bilhassa hızlı trenin konforu ve sağladığı seyahat kolaylığından bahsetmek istiyorum. Bu nedenle herkese Çin'e gelmelerini tavsiye ediyorum. Burada ömür boyunca hatırlayacağınız anılarınız olacağına eminim. ” diye konuştu.


Çin'in eşsiz doğa güzelliklerinin yanı sıra lezzetli yemekleri ve zengin kültür birikimi de yabancı turislerin yoğun ilgisini çekmekte. Kimi yabancı turistler, Çin'in “ulusal mücevheri” olarak kabul edilen pandaya fazlasıyla düşkün. Bazı yabancı turistler ise Hotpot adlı bol acılı Çin yemeğini çok seviyorlar. Çin'de karşımıza çıkan bir Japon turiste mikrofonumuzu uzatıyoruz, kendisi Çin gezisi ile ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:


“Pandaları çok seviyorum, gerçekten çok sevimliler. Aslında pandanın memleketi olan Sichuan eyaletine gitmiştim. Sichuan mutfağı da çok ünlü. Orada birbirinden lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Guangzhou ve Shenzhen gibi güney kentleri de bende harika izlenimler bıraktı. Özellikle Guangzhou kahvaltısına bayılıyorum. Kısacası, Çin, gezilmeye değer bir ülke.”


Son yıllarda dünya ülkelerini seyahat eden turist sayısında aşamalı olarak artış görüldü. Bu sayı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 6 büyüdü. Çin turistik avantajlarıyla önemli bir gezi destinasyonu haline geldi. Dünya Turizm Birliği'nin kısa süre yayımladığı raporda, son 3 yıl içinde Çin'i ziyaret eden yabancı turist sayısının büyük artış gösterdiğine dikkat çekilerek, Çin'de geçen sene ağırlanan yabancı turist sayısının 62 milyon 900 bine ulaştığı, bu sayının yüzde 3,6'lık artışa tekabül ettiği bildirildi.


Dünya Turizm Birliği İcra Komitesi Başkanı Zhang Yuan, basına verdiği demeçte, Çin'e giden yabancı turist profilini en çok Asya ülkelerinin oluşturduğu ve yabancı turistlerin Çin'i ticaret veya tatil amaçlarıyla ziyaret ettiği bilgilerini paylaştı. Ailecek Çin'e gelen yabancı turist sayısında da artış kaydedildiğini belirten Zhang Yuan, bu turistlerin daha çok Beijing, Shanghai, Guangzhou ve Shenzhen gibi büyük kentlerde Yasak Kent, Çin Seddi, Terracotta Askerleri gibi tarihi yerleri merak ettiklerini söyledi.


Zhang Yuan, ayrıca, Zhangjiajie ve Batı Gölü gibi dünyaca ünlü mekânların da yabancı turistlerin gözdesi olduğunu dile getirdi.


Dünya Turizm Birliği İcra Komitesi Başkanı Zhang Yuan'ın verdiği diğer bilgilere göre, alışveriş, güzel yemekler, zengin tarih ve kültür birikimi ile köklü geçmişi yansıtan müzeler, yabancı turistlerin Çin gezilerindeki hedef noktaları.


Bununla birlikte, farklı kıtalardan gelen turistlerin Çin kültürüyle alakalı ilgi alanları da farklılık gösteriyor. Asyalı turistler, daha çok çağdaş kent kültürünü yakından görmek isterken, Avrupalı turistler Çin'in tarihi ve geleneklerine, özellikle Pekin Operası gibi geleneksel sanat gösterilerine ilgi duyuyor.


Başkan Zhang Yuan, Çin hükümetinin turizm sektörüne yönelik destek politikaları, Çin'in küresel statüsünün yükselişi, kültür ve medeniyet konularında özgüveninin artışı, zengin turizm kaynakları, güvenli ve istikrarlı sosyal ortamı gibi unsurların Çin'in turistik avantajları olduğunu vurgulayarak, Çin'de sektörün geleceğinin daha da parlak olacağını düşündüklerini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor