Çin'de 51 bölgeye “Doğal Oksijen Deposu” unvanı verildi

2019-07-31 17:08:08

Guangdong eyaletine bağlı Lianshan Zhuang-Yao Özerk İlçesi, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde yer alan A'ershan kenti, Zhejiang eyaletinin Qingtian ve Suichang ilçeleri ile Heilongjiang eyaletine bağlı Tieli kenti gibi 51 bölge, kısa süre önce düzenlenen törende “Çin'in Doğal Oksijen Deposu” unvanını aldı.


Çin'de doğal oksijen depoları oluşturma konulu etkinlik, 2015 yılında resmen başladı ve günümüze kadar 64 bölge, “Doğal Oksijen Deposu” unvanını aldı. Negatif yüklü oksijen iyonu oranının yıllık ortalamasının yüksek ve hava kalitesinin iyi olduğu bu bölgeler geniş ormanlık alanlara ve turizme elverişli iklim özelliklerine sahip durumda.


Çin Devlet Meteoroloji İdaresi'ne bağlı Meteoroloji Uygulama Ofisi Direktörü Zhao Fan, basına verdiği demeçte “Dünya Sağlık Örgütü'nün havanın kaliteli olduğunu gösteren bir standardı vardır, yani metreküp başına binden fazla negatif oksijen iyonu bulunan bölgelerde hava kalitesinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim Doğal Oksijen Deposu unvanı alan söz konusu bölgelerin negatif oksijen iyonlarının sayısı bini aşıyor ve bu bölgelerin % 44'ünde bulunan negatif oksijen iyon sayısı da 3 bini aşmış durumda. " diye konuştu.


Çin Devlet Konseyi tarafından Mart 2018'de yayımlanan "Turizmin Tüm Yönlerde Gelişimini Teşvik Etmeye Yönelik Öneriler" adlı belgede, "doğal oksijen deposu" oluşturma çalışmaları Çin'in turizmi geliştirme stratejisine dâhil edildi. Çin Devlet Meteoroloji İdaresi eski Direktör Yardımcısı Xu Xiaofeng, doğal oksijen deposu oluşturmanın, meteoroloji kuruluşlarının, turizm, sağlık ve yaşlılara bakım gibi yeşil endüstrilerin kalkınmasına destek vermek için aldığı kritik önlemlerin parçası olduğunu söyledi.


Xu Xiaofeng, " Alınan önlemlerle, iklimsel kaynakları değerlendirerek köy turizmini geliştirmek, tarım ürünlerinin katma değerini artırmak ve kırsal kesimleri yeniden canlandırmak hedefleniyor.” diye konuştu.


Çin Devlet Meteoroloji İdaresi Meteoroloji Hizmetleri Merkezi Başkanı ve Çin Meteoroloji Hizmetleri Birliği Başkanı Sun Jian, Çin'deki doğal oksijen depolarının büyük bir kaynak olduğuna işaret etti. Sun Jian, Çin'in bu bölgelerin karbon piyasasına dâhil edilmesi için yoğun çalışmalar içinde olduğunu ifade ederek, bu konuda şöyle konuştu:


“Çin, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında karbon piyasasını inşa etmekte. Doğal oksijen depolarının bulunduğu bölgeler, zengin orman kaynaklarına sahip, dolayısıyla karbon ticareti için elverişli. Bu kaynakların karbon piyasasına dâhil edilmesi, tertemiz sularla yemyeşil dağların altın ve gümüşe dönüştürülmesi, meteoroloji kuruluşlarının öncelikleri arasında yer alıyor.”

 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor