3. “İpek Yolu’nda Xinjiang” Etkinliği

Videolar

Oya Armutçu:

3. "İpek Yolu'nda Xinjiang" etkinliği konuklarından Oya Armutçu Çin izlenimlerini aktardı.

Ali Ünal :

3. "İpek Yolu'nda Xinjiang" etkinliği konuklarından Daily Sabah gazetesinin Ankara temsilcisi Ali Ünal, Xinjiang izlenimlerini aktardı.

Metin Mutanoğlu :

3. "İpek Yolu'nda Xinjiang" Etkinliği konuklarından Metin Mutanoğlu Turfan izlenimlerini değerlendirdi.

İpek Yolu’nda Ünlü İsimler

Seçkin fotoğraflar

3. “İpek yolu’nda Xinjiang” etkinliğinde Bir Kuşak-Bir Yol projesinin potansiyeli ele alındı

3. “İpek yolu'nda Xinjiang” etkinliği kapsamında Türkiye, Almanya, Mısır ve Afganistan gibi İpek Yolu güzergâhındaki ülkelerden siyaset, ekonomi, kültür ve eğitim alanında uzman isimler Xinjiang'a davet edildi. Katılımcılar 21-30 Eylül günlerinde kadim İpek Yolu'nun geçtiği Çin şehirlerinin doğal güzelliklerini ve kültürünü keşfederek, Çin'in ekonomi, kültür ve teknoloji alanlarında kaydettiği başarıları yerinde görme imkânı buldu. Aynı zamanda, etkinlikte Bir Kuşak-Bir Yol projesinin potansiyeli de ele alındı.

Saven ilçesinde Alibaba ile işbirliği yapılarak alışveriş platformu kuruldu

2014 yılında Xinjiang'a bağlı Saven ilçesinde e-ticaret devi Alibaba ile işbirliği yapılarak alışveriş platformu kuruldu.

Karamay'da nesnelerin interneti günlük kullanımda önemli yer tutuyor

Karamay akıllı şehir veri merkezi, trafik, park yeri, ışıklandırma, atık yönetimi gibi alanlarda yerel yönetimin ve şehir sakinlerinin zamanı ve diğer kaynakları daha verimli kullanmasını sağlıyor.

Karamay'ın tarihi süreci

3. “İpek Yolu'nda Xinjiang” etkinliği ekibi 1958 yılında kurulan Karamay kentinin gelişim sürecini Karamay Kent Müzesi'nde takip etti. 3 boyutlu sunum salonunda Karamay'ın şehir yapılanması ile ilgili bilgi alan grup daha sonra kentte ilk petrolün çıktığı anıt alanını ziyaret ettiler.

Petrolün diğer adı “Karamay”

Karamay, Uygurcada “kara yağ/petrol” anlamına geliyor. 1958 yılında kurulan şehir, Çungarya Havzası'nın kuzeybatı ucunda yer almaktadır. Karamay, dünyada petrol ile adlandırılan tek kenttir.

Etkinlikten son gelişmeler

Xinjiang'da ipek yolu deneyimi
Xinjiang'da ipek yolu deneyimi 3. "İpek Yolu'nda Xinjiang" Etkinliği Türkiye, Mısır, Afganistan ve Almanya'dan gelen gazeteci, yazar ve araştırmacıların katılımıyla Urumçi'de 22 Eylül Perşembe günü başladı. 60'a yakın ülkeden 2192 yerli ve yabancı işletmenin katılım gösterdiği 5. Çin-Avrasya Fuarı'nı ziyaret eden konuklar ardından Xinjiang Normal Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenci temsilcileriyle görüştüler.
“Çin, okullarında asimilasyondan uzak bir program uyguluyor”
“Çin, okullarında asimilasyondan uzak bir program uyguluyor” “2. İpek Yolu'nda Xinjiang” etkinliğine katılan Yön Radyo Genel Müdürü Ulaş Can, Çin'in Urumçi'deki 66. Ortaokulu'nda farklı etnik grupların kaynaşmasını sağlayarak, asimilasyondan uzak bir program yürüttüğünü söyledi.

Röportajlar

Kaşgarlı Mahmud'un türbesinde restorasyon çalışmaları
Kaşgarlı Mahmud'un türbesinde restorasyon çalışmaları Türk gazetecileri, Xinjiang gezisi kapsamında, dün Kaşgar'ın güneybatısında Opal kasabasına bağlı Hazreti Molla köyünde yer alan Kaşgarlı
"Çin, Xinjiang'ı dünya ile daha entegre hale getirecek" "İpek Yolu'nda Xinjiang" etkinliği kapsamında Türkiye'de gelen gazeteci, araştırmacı ve ekonomistlerden oluşan grubun 8 Kasım'da başlayan Xinjiang
Prof. Çolakoğlu
Prof. Çolakoğlu "İpek Yolu'nda Xinjiang"ı değerlendirdi İpek Yolu'nda Xinjiang adlı etkinliğe katılan Prof. Selçuk Çolakoğlu geziyi “tarih, merak ve iş birliği” olmak üzere üç kelimeyle
Ulaş Can'ın Xi'an izlenimleri
Ulaş Can'ın Xi'an izlenimleri Yön Radyo Genel Müdürü Ulaş Can, Radyo Mega'da yayınlanan "Kamil Erdoğdu ile Manşet" programına telefonla bağlanarak Çin izlenimlerini aktardı.