Putin: Rus-Çin işbirliği çok kutuplulaşmayı ilerleten önemli unsurlardan biri

2019-12-20 11:31:57 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, Rus-Çin işbirliğinin dünyada çok kutuplulaşmayı ilerleten önemli unsurlardan biri olduğunu belirtti.

Yıllık basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Putin, Rus-Çin işbirliğinin uluslararası istikrarı ve hukuku koruyan önemli bir güç olduğunu belirtti.

İki tarafın kapsamlı stratejik ortaklık işbirliğini pekiştireceğini ve iki ülke halklarına daha fazla yarar getireceğini dile getiren Rus lider, “Halihazırda iki ülke arasındaki karşılıklı güven, tarihin en iyi dönemini yaşıyor. Bu, ikili ekonomik işbirliği için sağlam bir zemin oluşturuyor. Şimdi ikili dış ticaret hacmi 100 milyar doları geçti, gelecekte bu miktarı 200 milyar dolara yükselteceğiz” dedi.

Rus-Çin işbirliğinin büyük öneme sahip olduğunu aktaran Putin, bu işbirliğinin dünyada çok kutuplulaşmayı ilerleten önemli unsurlardan biri olduğunun altını çizdi.

Putin ayrıca, ABD Temsilciler Meclisi'nin Rusya'ya yönelik yaptırımların onaylamasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Putin, "Bu, kesinlikle Rusya'ya karşı hasmane bir tavır. Elbette ikili ilişkilerimizi etkileyecek. Yaptırımlara, mütekabiliyet ilkesiyle cevap vereceğiz" şeklinde konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor