Çin ve Güney Kore'den çok taraflılığı birlikte savunma vurgusu

2019-12-05 10:49:00 CRI

Çin ve Güney Kore'den çok taraflılığı birlikte savunma vurgusu

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Başkanı Wang Yi, Güney Koreli mevkidaşı Kang Kyung Wha ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin çok taraflılığı birlikte koruması çağrısı yaptı.

Wang Yi, Güney Kore'ye yaptığı iki günlük ziyaret kapsamında dün başkent Seul'de Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Dışişleri Bakanı Kang Kyung Wha ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, görüşmede Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifini Güney Kore'nin kalkınma stratejisiyle kenetleyerek, iki taraf arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin gelişmesine dair planın en kısa zamanda ortaya koyulması için çalışacağını belirtti.

Wang, Çin ile Güney Kore arasındaki serbest ticaret anlaşmasına dair müzakere sürecinin de hızlandırılacağını dile getirdi.

Günümüzde tek taraflılık ve korumacılığın yükselişte olduğuna dikkat çeken Wang Yi, Çin ile Güney Kore'nin çok taraflı platformlardaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmesi, BM'nin merkezi statüsünün korunması, çok taraflılık ve serbest ticareti savunarak açık bir dünya ekonomisinin inşa edilmesi için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Kang Kyung Wha ise görüşmede, Güney Kore'nin Çin ile ilişkilerine ve işbirliğine büyük önem atfettiğini hatırlatarak, BM'nin merkezinde bulunduğu çok taraflı sistemi desteklediklerini kaydetti.

Güney Koreli bakan, Çin ile üst düzey temasları güçlendirmeyi, ticaret, yatırım, kültür ve turizm gibi farklı alanlardaki işbirliğini derinleştirmeyi arzuladıklarını ifade etti.

İki bakan, görüşmede Kore Yarımadası sorununu da ele aldı.

Wang Yi, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ile ABD liderleri arasında Singapur'da varılan uzlaşının etkin şekilde hayata geçirilmesi, Pyongyang'ın güvenlik ve kalkınma konularındaki meşru kaygılarının dikkate alınması ve giderilmesi gerektiğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor