Abe Şinzo, Wang Yi'yi kabul etti

2019-11-25 15:22:01 CRI

Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Tokyo'da Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Abe Şinzo görüşmede, Japonya ile Çin arasındaki üst düzey temasların son zamanlarda yoğun bir şekilde sürdüğünü ve ikili ilişkilerin iyileşme sürecinde olumlu ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önümüzdeki yılın ilkbaharında Japonya'yı ziyaret etmesini dört gözle beklediklerini dile getiren Abe Şinzo, bu ziyaretin yeni çağa uygun ikili ilişkiler oluşturulmasına büyük fırsat getireceğine inandığını söyledi.

İki ülke arasında başlatılan üst düzey kültürel ve beşeri iletişim ve müzakere mekanizmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Abe, Çin'le birlikte hassas sorunları uygun şekilde çözüp, ikili ilişkilerin gelişimi için olumlu bir ortam yaratmaya hazır olduklarını ifade etti.

Abe Şinzo ayrıca, Aralık ayında Çin'de düzenlenecek Çin-Japonya-Güney Kore Liderler Toplantısı sırasında Çin liderleriyle derinlemesine temaslarda bulunmayı beklediğine işaret etti.

Wang Yi ise, Çin-Japonya ilişkilerinin iki ülke liderlerinin önderliğinde ve iki tarafın ortak çabalarıyla yeniden normale döndüğünü ve sürekli iyileştiğini söyledi.

İkili ilişkilerde zor bir şekilde elde edilen ilerlemelerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini vurgulayan Wang, Çin ile Japonya'nın ilişkilerin daha uzun vadeli açıdan ve daha geniş bakımdan hız kesmeden iyileşmesini hızlandırması gerektiğini belirtti.

Wang, Japonya'nın Çin'le aynı hedefe doğru ilerleyerek, daha fazla olumlu girişimde bulunmasını, fikir ayrılıklarını uygun şekilde çözmesini ve iki ülke arasında görüşülmekte olan önemli diplomasi gündemi için olumlu bir ortam yaratmasını beklediklerini dile getirdi.

Wang, “Çin-Japonya ilişkisinin gelişmesi, iki ülke ile halklarının çıkarlarına uygun olduğu gibi, bölgesel barış ve istikrar için de büyük önem taşıyor. Aynı zamanda, belirsizliklerle dolu küresel duruma istikrar sağlayabilecek.” şeklinde konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor