ABD Büyükelçiliği yetkilisi, Çin Dışişleri'ne çağrıldı

2019-11-20 20:11:55 CRI

ABD Senatosu'nun Hong Kong ile alakalı yasa tasarısını onaylaması üzerine ABD Beijing Büyükelçiliği Maslahatgüzarı William Klein, Çin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, Klein'e, Çin'in, ABD Senatosu'nun “İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” tasarısını onaylamasına şiddetle karşı çıkılması ve bu konuda ciddi girişimlerde bulunulması talebini iletti.

Ma şu ifadeleri kullandı:

“ABD tarafını, söz konusu yasa tasarısının yürürlüğe girmesini engellemek için derhal etkili önlemler alma ve Hong Kong işleri ile Çin'in diğer içişlerine karışmayı bırakma konusunda sert şekilde uyarıyoruz. Aksi takdirde Çin karşı önlemler alacak ve ABD tarafı da sonuçlarına katlanmak durumunda kalacaktır.”

Ma, ABD Senatosu'nun söz konusu hamlesinin Hong Kong'un işlerine ve Çin'in içişlerine bariz müdahalesi olduğunu ve uluslararası hukuk ile uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ihlal anlamına geldiğini vurguladı.

“Hong Kong, Çin'in bir parçasıdır ve Hong Kong işleri Çin'in içişleridir. Herhangi bir yabancı hükümetin ya da gücün müdahalesine izin verilmez.” diyen Ma, Çin hükümetinin ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma menfaatlerini koruma kararlılığından şaşmayacağını, “bir ülke, iki sistem” ilkesini uygulamayı sürdürerek herhangi bir dış kuvvetin Hong Kong işlerine karışmasına karşı çıkacağını belirtti.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı, ABD'yi, Hong Kong'un refahı ve istikrarını bozma ya da Çin'in gelişmesini başarısızlığa mahkûm etme amaçlı herhangi bir girişiminin nihayetinde kendisine zarar vereceği konusunda ikaz ettiklerini dile getirdi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor