2. Paris Barış Forumu başladı

2019-11-13 11:12:01 CRI

2. Paris Barış Forumu dün Fransa'nın başkenti Paris'te başladı. Katılımcılar küresel yönetişimi iyileştirme, çok taraflılığı ve biyoçeşitliliği koruma gibi konuları ele alacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, açılış törenindeki konuşmasında, tek taraflılık eğilimine karşı uyarıda bulunarak, işbirliği çağrısı yaptı.

30 ülkenin devlet başkanları ile uluslararası örgütler, hükümet dışı örgütler, büyük şirketler ve medya kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan yüzlerce katılımcıya hitap eden Macron, “Küresel sistemimiz şimdiye dek görülmemiş bir krizle karşı karşıyadır. Çok taraflı kuruluşlarla yarışmak için değil, onlara destek olmak için yeni inisiyatifler almaya devam etmeliyiz.” dedi.

Tek taraflılığın “çok riskli” olduğunu söyleyerek “Milliyetçilik savaştır” diyen Macron, Paris Barış Forumu'nda nüfus, iklim ve teknoloji gibi hususlardaki yeni zorlukların üstesinden gelmek için toplandıklarını ve milletler arasında daha fazla işbirliği kurulması gerektiğini dile getirdi.

3 gün sürecek olan Paris Barış Forumu'nun ilki geçen yıl Fransız Cumhurbaşkanı tarafından İkinci Dünya Savaşı'nın bitişinin yüzüncü yıldönümü nedeniyle düzenlendi. Forum, küresel sorunların çözüme kavuşturulması için harekete geçmeyi amaçlıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor