Xi'nin ziyareti Yunanistan basınında geniş yer buldu

2019-11-11 11:36:56 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün akşam özel uçakla Atina'ya ulaşarak Yunanistan ziyaretine başladı. Xi'nin ziyareti, ülkedeki başlıca medya kuruluşlarının yayın platformlarında geniş yer tuttu.

Kathimerini gazetesi, Xi'nin “Eski Medeniyetlerin Bilgeliği Geleceğe Işık Tutacak” başlıklı yazısını dünkü sayısında manşetten verdi.

Atina haber ajansının Yunanistan Devlet Başkanı Prokopis Pavlopoulos'un sözlerine yer verdiği haberinde, Cumhurbaşkan Xi'nin ziyaretinin ikili ilişkilerin derinleştirilmesi bakımından iyi bir fırsat olduğu, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki işbirliğine yeni güç katacağı bildirildi.

Yunanistan'ın kadim İpek Yolu'nun önemli bir noktasında bulunduğu gibi Kuşak ve Yol girişiminin de kritik dayanağı olduğu kaydedilen haberde, yeni ticaret yolunun açılması ve ulaşım ağlarıyla bağlanırlık projelerinin tamamlanmasının, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerini daha da sıkılaştıracağı ifade edildi.

Ta Nea gazetesinde yayımlanan bir yorum yazısında ise tüm ülkelerin büyük yatırım ve işbirliği potansiyeli olan Çin'le işbirliği kurmayı isteyeceğine, bunun en iyi yolunun da Kuşak ve Yol inşasına katılmak olduğuna dikkat çekildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor