“39 hayat üzerinden politika yapmaya çalışmak”

2019-10-30 20:02:19 CRI

“39 hayat üzerinden politika yapmaya çalışmak”

İngiltere Essex'de geçen hafta bir kamyonun arkasında bulunan 39 cansız beden ile ilgili polis soruşturması devam ederken, bazı medya kuruluşlarının asılsız haberli yayma çabası olayın sorgulanması gerektiğini gündeme getirdi.

Bu kişilerin nereden geldikleri hakkındaki hem yerel polis hem de medya tarafından asılsız açıklamalar yapıldı. Cesetlerin bulunmasından kısa bir süre sonra, Çin vatandaşı olduklarına dair haberler dünyaya yayıldı. Yerel polise dayandırılan haberde polis, ölmüş insanların Çinli olduklarını nereden biliyordu? Gazetecilikte bilginin doğrulanması için asla mazeret olamaz. Haberde yansıtılan her bilgi doğrulanmış olmalıdır.

Spekülasyonların kaçınılmaz olduğunu aşikâr. Çin sosyal medya ağlarında da bu konuda çok çeşitli iddialar var. Fakat Essex örneğinde, uluslararası gazetecilik adına büyük dikkatsizliklerin yaşandığı ortaya çıktı.

Önde gelen bir İngiliz televizyon kanalı, ölen kişilerin kimliklerinin tespit edilmediğini ve Çinli olup olmadıklarının bilinmediğini izleyicilerine aktardı. Fakat ardından eski yaşanmış bir vakayı öne sürerek, Çin kökenli bir İngiliz vatandaşından Çin'deki insan kaçakçılığı şebeklerinin nasıl çalıştığı hakkında bir röportaj yayımladı.

BATI MEDYASININ BU BAŞARISIZLIKLARININ ARDINDA NE VAR?

Beijing'deki bir CNN muhabirinin Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne olayla ilgili provokatif bir soru sorması olaya ışık tuttu. Soru saçma bir şekilde 39 insanın ölümünden Çin'in 70. yıl kutlamalarını hedef alıyordu. Muhabirin sorusu ise şöyle, "Bu insanlar, Çin'in 70. yıl kutlamalarında neden ülkeden ayrılmak için böyle riskli bir yolculuğa çıktı?"

Sözcü ise, soruşturmanın henüz tamamlanmadığını hatırlatarak sorunun uygunsuz olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, CNN bu soru için uzun bir hikâye hazırlamıştı. Muhabir, Çinlilerin neden Birleşik Krallık'a girmeleri için hayatlarını tehlikeye attıkları anlattı. Çin'in "devasa" göç eğilimini belirtmek için doğrulanamayan rakamlardan bahsetti. Gelir dağılımında yaşanan sözde eşitsizlikleri neden olarak gösterdi.

Çin'e karşı tavır almak için gazetecilik mesleğini kullanmak etik değil. Bu tür provakatif söylemler ile profesyonellikten uzak bir şekilde haber yapmak, kamuoyunun Batı medyasının gerçek yüzünü görmesini sağlıyor. Ancak meslek saygınlığı tehlikeye atılıyor.

Polisin olayı aydınlatmasını beklerken, bu trajedide unutulan 39 cansız beden için bir anlığına duralım. Saygıyı hak ediyorlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor