ABD, Küba'ya uçak seferlerini kısmen durdurdu

2019-10-26 15:14:47 CRI

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, ABD ile Küba arasındaki uçak seferlerinin kısmen durdurulduğu bildirildi.


Açıklamada, söz konusu önlemle, Küba hükümetinin havayolu işletmesinden edindiği kârla Venezuela'da Maduro yönetimine yardım etmesini engellemenin amaçlandığı ifade edildi.


Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla ise dün akşam geç saatlerde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'nin yeni abluka önlemine şiddetle karşı çıktıklarını söyledi.


Parrilla, söz konusu girişimin ABD halkının özgürlüğünü kısıtladığı gibi, iki ülke halkları arasındaki iletişime de zarar verdiğini belirtti. Parrilla ayrıca, Küba'nın bu gerekçeyle ABD'ye taviz vermeyeceğini sözlerine ekledi.


Küba'da 1959 yılında devrim olmasından sonra ABD hükümeti Küba'ya düşmanca politikalar uygulamaya başlamıştı. İki ülke arasındaki diplomatik ilişki 1961 yılında kesilmişti. ABD, daha sonraki yıl Küba'ya ekonomik ve finansal abluka ile ticaret ambargosu uygulamaya başlamıştı.


ABD ile Küba arasında diplomatik ilişki Temmuz 2015'te yeniden tesis edildi ancak ABD Küba'ya yönelik abluka uygulamasını tamamen kaldırmadı. Trump yönetimi iktidara geldikten sonra Küba politikasını tekrar sıkılaştırmaya başladı. ABD yönetiminin Küba'ya yönelik yaptırımları yıl başından bu yana sürekli tırmanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor