Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Japonya'da

2019-10-25 15:28:55 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Özel Elçisi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, 21-25 Ekim günlerinde Japonya'ya ziyarette bulundu.

Japonya hükümetinin davetlisi olarak ülkeyi ziyaret eden Wang, 22 Ekim günü 126. İmparator Naruhito'nun tahta çıkma törenine katıldı.

Wang Qishan, ziyaret programı kapsamında Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Taro Aso ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Abe ile görüşmesinde Çin-Japonya ilişkilerinin yeni gelişme fırsatlarıyla karşı karşıya bulunduğunu vurgulayan Wang, iki ülkenin imzaladığı dört siyasi belgede belirlenen ilkeler ışığında Taiwan sorunu gibi anlaşmazlıkları çözerek, barışçı, dostane ve işbirliğine dayalı ilişkilerin sürdürülmesi için çabalayacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Çin'in Japonya ile karşılıklı siyasi güveni pekiştirip, işbirliğini derinleştirmeye, küresel ve bölgesel istikrara ve kalkınmaya katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Shinzo Abe, Wang Qishan ile görüşmesinde, Çin ve Japonya arasındaki karşılıklı fayda odaklı ticari ve ekonomik işbirliğinin derinleşmeye devam ettiğini ve ikili ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini kaydetti.

Abe, Cumhurbaşkanı Xi'nin gelecek bahar aylarında yapacağı Japonya ziyaretini dört gözle beklediklerini belirterek, Taiwan sorunu gibi hassas konuları uygun şekilde çözmek istediklerini vurguladı.

Wang Qishan, Tokyo'da ayrıca Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ile bir araya geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor