Çinli uzmanlar insan hakları için New York'ta toplandı

2019-10-25 10:18:19 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Misyonu ve Çin İnsan Hakları Araştırma Konseyi, New York'ta bulanan BM'nin genel merkezinde bir toplantı düzenledi.

Toplantıda, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki terörle mücadele çalışmaları ve Hong Kong'da zanlıların iadesine ilişkin yasa değişikliği tasarısı konuları ele alındı.

Toplantıya Pakistan, Küba, Venezuela, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore), Suudi Arabistan, Endonezya, Vietnam, Laos, Singapur ve Kamerun'un New York'taki misyon temsilcileri katıldı.

Çin İnsan Hakları Araştırma Konseyi Üyesi Xu Jianying, Xinjiang'daki terörle mücadele ve dinî aşırıcılıktan arındırma tedbirleri hakkında bilgi verdi.

Xu, mesleki eğitim merkezlerinin kurulması gibi önlemlerin, terörizmi ve dinî aşırıcılığı yayan kaynağın kökünü kazımayı amaçladığını ve böylece Xinjiang'da yaşayan farklı etnik grupların sağlık ve kalkınma hakları ile mutlu yaşamlarının güvence altına alındığını ifade etti.

Çin Uluslararası Değişim Derneği'nden (China International Exchange Association, CIEA) uzman Chen Xinxin ise Hong Kong'da zanlıların iadesine ilişkin yasa değişikliği tasarısının neden sunulduğunu anlattı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminin yasa tasarısının resmen geri çekildiğini ilan ettiğini, ancak protestocuların gösteri faaliyetlerini durdurmadığını kaydeden Chen, durumun eylem kapsamını aştığını belirtti.

Yabancı temsilciler, bu toplantıyla Xinjiang ve Hong Kong meseleleri hakkında daha fazla bilgi aldıklarını ve bu bilgilerin Batı medyasının sağladıklarından tamamen farklı olduğunu dile getirdiler.

Xinjiang'da terörle mücadele ve dinî aşırıcılıktan arındırma çalışmalarının gerekli olduğunu kaydeden temsilciler, Hong Kong'da düzenin bir an önce normale dönmesini umdukları yönünde görüş bildirdiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor