Çin: Xinjiang'ın seçkin etnik kültürü etkin şekilde korunuyor

2019-10-23 15:22:49

Çin Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Özel Temsilcisi Liu Hua, merkezi hükümetin Xinjiang'da yaşayan çeşitli etnik grupların seçkin geleneksel kültürlerini korumaya büyük önem verdiğini açıkladı.


Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu 3. Komitesi, önceki gün azınlık grupların insan hakları durumunu araştıran özel raportörlerle diyalog toplantısı düzenledi.


Liu Hua, toplantıda, ABD'nin Xinjiang'da yaşayan çeşitli etnik grupların kültürel haklarına ilişkin Çin'e yönelik mesnetsiz eleştirilerine cevap verdi.


Özel Temsilci Liu Hua, Xinjiang'da temelde 10 etnik dilin konuşulduğunu, azınlık grupların dillerinin adalet, idare, eğitim, basın, radyo, televizyon ve internet gibi kamusal alanlarda yaygın olarak kullanıldığını ifade etti.


Günümüzde Xinjiang'da başta standart Çince, Uygurca, Kazakça, Kırgızca, Moğolca ve Sibo dili olmak üzere 6 dilde yazılı, sesli ve görüntülü ürünlerin çıkarılmakta olduğu bilgisini veren Liu Hua, 12 makam sanatı ve Manas destanı gibi Xinjiang'a özgü kültürel mirasların UNESCO tarafından Maddi Olmayan Kültür Mirasları Listesi'ne alındığını söyledi.


Xinjiang'da çift dilli eğitim verilmesinin herhangi bir azınlığı hedef almadığına ve etnik grupların dillerinin statüsünü zayıflatmak maksadının bulunmadığına dikkat çeken Liu Hua, aksine dayanışma ve değişimin güçlendirildiğini kaydetti.      

    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor