Çin: BM, çok taraflılığı uygulayan ana cephe haline gelmeli

2019-10-23 10:05:38

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Birleşmiş Milletler'in (BM) çok taraflılığı uygulayan ana cephe olması ve  dünya ülkeleriyle çeşitli küresel zorlukların üstesinden gelmek için çaba harcaması gerektiğini söyledi.


Aynı zamanda Çin Devlet Konseyi Üyesi olan Wang Yi, Bern'de İsviçre Federal Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile bir araya geldiğinde Birleşmiş Milletler hakkındaki soruları yanıtladı.


24 Ekim'in Birleşmiş Milletler Günü olduğunu hatırlatan Wang Yi, İsviçre'nin ise Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü gibi çok taraflı mekanizmaların bulunduğu önemli bir yer olduğunu söyledi.


Tek taraflılığın hüküm sürdüğü ve kuvvet siyasetinin baş gösterdiği günümüz dünyasında, Birleşmiş Milletler'in otoritesi ve statüsünün daha önce hiç olmadığı kadar ciddi sınamalarla karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Wang, “BM Günü'nü bir fırsat olarak değerlendirerek BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkelerini gözden geçirmemiz, uluslararası ilişkilerin temel normlarına uyup tek taraflılığa ve zorbalığa ortaklaşa karşı çıkmamız gerekiyor. Böylece BM'nin statüsünü ve otoritesini korumak mümkün olacaktır.” dedi.


Çinli Bakan, BM'nin, kritik küresel sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesinde başlıca kanal olması gerektiğinin de altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor