İran: Yabancı güçlerin Suriye'deki askeri operasyonlarına karşıyız

2019-10-09 11:06:00

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, yabancı güçlerin Suriye sınırında herhangi bir askeri operasyona kalkışmasına karşı çıkıldığı ve Türkiye'nin Suriye sınırını aşıp muhtemel bir harekata başlamasından endişe duyulduğu belirtildi.


Açıklamada, Türkiye'nin Suriye'de askeri harekatının güvenlik sorunlarını çözmekten ziyade kendisine ciddi zarar getireceği kaydedildi.


İran'ın Suriye hükümeti ve Türkiye tarafıyla konuyu görüşmek istediğine dikkat çekilen açıklamada, bütün sorunları çözmenin önkoşulunun Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi olduğuna işaret edildi.


Diğer yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önceki gün İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'i arayarak askeri operasyon hakkında bilgi verdi.


İran devlet radyosunun haberine göre, Zarif bu görüşmede Suriye'nin egemenliğine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak Türkiye'nin askeri operasyonuna karşı çıktıklarını yineledi.


Zarif ayrıca Suriye'de istikrar ve güvenliğin gerçekleştirilmesi için terörizmle mücadele edilmesinin gerekliliğe vurgu yaptı. Zarif, Türkiye ile Suriye arasında 21 yıl önce imzalanan Adana Mutabakatının (20 Ekim 1998), Türkiye'nin terörle ilgili endişelerini gidermek için en uygun tedbir olduğunu kaydetti.


Suriye hükümetiyse ABD ve Türkiye'nin kendi sınırlarından derhal çekilmesini istiyor. Suriye yönetimi, iki ülkenin Suriye'de “güvenli alan” oluşturma fikrini, egemenlik ve toprak bütünlüğünün ihlali olarak değerlendiriyor.


Rusya Güvenlik Konseyi Suriye durumu için toplandı

 

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki son durumla ilgili dün düzenlenen federal güvenlik toplantısına başkanlık etti.


Suriye'nin kuzeydoğusunda ortaya çıkan gerginlik ve Suriye Anayasa Komitesi'nin kurulması gibi konular toplantıda ele alındı. Toplantının ardından yayımlanan açıklamada, Suriye sorununun barışçı yolla çözümüne aykırı olacak girişimlerden kaçınılması gerektiği belirtildi.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un daha önce Türkmevkidaşı Çağuşoğlu ile Suriye sorununun çözüm sürecini, özellikle Suriye'nin kuzeydoğusundaki son durumu ele aldığı da bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor