Wang Yi, BM zirvesinde açıklamalarda bulundu

2019-09-25 11:23:42

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün BM'nin New York'taki genel merkezinde düzenlenen BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi'ne katıldı.


Wang Yi zirvede yaptığı konuşmada, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin belirlenmesiyle küresel kalkınma işbirliğinde yeni bir sayfa açıldığına dikkat çekti.


Wang, uluslararası toplumun gelişmekte olan ülkelerin sıkıntılarına önem vermesi, çok taraflılığın korunması ve BM'nin küresel yönetişim sisteminde çekirdek rolünün sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.


2019'un Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'inci kuruluş yıldönümü olduğunu hatırlatan Wang Yi, Çin'in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni kapsamlı ve etkili şekilde hayata geçirmekte olduğunu, gelecek yıl yoksulluk sorununun tümüyle ortadan kaldırılacağını, zorunlu eğitim ve sağlık sigortası sistemlerinin de tüm vatandaşları kapsar hale getirileceğini vurguladı.


Çin'in yeşillendirme çalışmalarına da değinen Wang Yi, 2000-2017 döneminde dünyaya kazandırılan ormanlık alanların dörtte birinin Çin'den kaynaklandığını belirtti.


Çin'in gelişmekte olan ülke statüsünü koruduğunun altını çizen Dışişleri Bakanı Wang, Kuşak ve Yol inşasını hızlandıracaklarını, dışa açıklık ve ortak kalkınma ilkeleri temelindeki insanoğlunun kader ortaklığının oluşturulması için çabaları sürdüreceklerini belirtti.


Wang, “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi, Çin milletinin kalkınmasını öngören Çin rüyasıyla sıkı bağlantılıdır. Çin uluslararası toplumla birlikte 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin gerçekleştirilmesine ve insanoğlunun daha güzel bir gelecekle kucaklaşmasına önemli katkı sağlamaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.


Wang, KİK dışişleri bakanlarıyla görüştü

Wang Yi, aynı gün Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla da bir araya geldi.


Çin Dışişleri Bakanı Wang, KİK Dönem Başkanlığı'nı yürüten Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alevi, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Muhammed Anvar Gargash, KİT Genel Sekreteri Abdul Latif Raşid Bin Al Zayani ve Kuvyet Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid Sabah ile görüştü.


Wang Yi görüşmede, son bir yılda Çin ve KİK arasındaki ilişkilerde yeni ilerleme kaydedildiğine ve iki taraf arasındaki ticaretin yüzde 30 arttığına işaret ederek, iki tarafın altyapı tesisleri inşası, karşılıklı yatırım, 5G, turizm ve kültür alanlarındaki işbirliğinden verimli sonuçlar alındığını söyledi.


Çin'in Körfez ülkelerinin kendi kalkınma yoluna destek vereceğini söyleyen Wang, herhangi bir ülkenin din, insan hakları ve terörle mücadele bahaneleriyle KİK üye ülkelerinin içişlerine karışmasına karşı çıktıklarını belirtti.


Wang Yi, Çin ve KİK'in ortak serbest ticaret bölgesine ilişkin görüşmeleri hızlandırmaları, attıkları gerçek adımlarla çok taraflılığa ve serbest ticarete desteklerini ortaya koymaları gerektiğini ifade etti.


KİK dışişleri bakanları ise Çin'in en güvendikleri dostları ve en önemli ortakları olduğunu kaydederek, iki tarafın siyasi işbirliği zemininin sağlamlığına dikkat çekti.


Çin ile dostluk ilişkilerini sıkı tutmanın, KİK'in diplomasi önceliği olduğunu dile getiren KİK dışişleri bakanları, Çin'in terörle mücadele ve dini aşırıcılığın kökünün kazınması konularında aldığı tedbirleri de desteklediklerini kaydetti.


Çin ve KİK Dışişleri Bakanları, ayrıca körfez bölgesindeki güvenlik durumu hakkında görüş alışverişinde bulundu.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor