Bir bölünme ihtimali mi var?

2019-09-21 14:38:08

Kaynak: China Daily / He Zhigao

Avrupa Birliği'nin (AB) yeni yönetimi kasım ayı itibarıyla görevlerine başlayacak. Yönetim kadrosu belirlendi, temel sıkıntılar zaten ortada, Birlik'in gelişim ve güçlenmesi için yapılacaklar ise tek tek planlanıyor. Dünya kaosun ortasındayken ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Başkan Donald Trump ile birlikte, "Önce Amerika!" düsturunu belirlemişken yeni liderlere görev süreleri boyunca oldukça büyük ve Birlik'in geleceği adına da tarihi adımlar atarak çalışmaları bekleniyor.

Avrupa Birliği'nin (AB) kasım ayında göreve başlayacak yeni yönetiminin Avrupa entegrasyon sürecini güçlendirmesi ve küresel zorluklarla başa çıkılması konusunda öncü bir rol oynaması bekleniyor.

Buna inanmak için bir sebep var: Temmuz ayında seçilen yeni AB yönetimi gelecek beş yıl için gelişim çalışmalarını Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli ve Avrupa Merkez Bankası başkan adayı Christine Lagarde'ı vizyon liderleri olarak kabul ederek başlattı.

YENİ AB LİDERLERİ İÇİN EN BÜYÜK ZORLUKLAR NELER?

AB ülkeleri arasındaki koordinasyon ve Avrupa entegrasyonu; AB üyesi ülkelerin ekonomik gelişme düzeyleri, sosyal ve politik yapıları, yönetişim sistemlerinin yanı sıra popülizm ve AB karşıtlığının artışındaki farklılıklar nedeniyle yeni AB liderliği için büyük zorluklar olarak kabul ediliyor.

AB'nin ekonomik büyümesi son yıllarda beklentilerin altında kaldı. Özellikle AB büyümesinin itici gücü olan Almanya'da kriz riskleri olduğu için ekonomik büyüme ve enflasyon oranlarının Birlik'te 2020'de yüzde 1,6 olması bekleniyor. AB'nin yavaşlayan büyüme oranının işgücü piyasası üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir ve bu da Avrupa ülkelerindeki servet açığını daha da genişletir.

Dahası, Brexit ikilemi ve AB ile olan müzakereler nedeniyle İngiltere ekonomisinin geleceği belirsizliklerle karşı karşıya.

BREXIT SORUNU DA AB MASASINDA BEKLİYOR

Tüm bunlar göz önüne alındığında yeni AB liderleri Brexit ile etkili bir şekilde başa çıkmak için yeni yollar bulmak ve İngiltere'nin AB'den ayrılması sonrasında Avrupa Birliği ülkelerinin entegrasyon sürecini ilerletmek zorunda.

Mülteci krizi bir dereceye kadar hafiflemiş olsa da AB ile üye devletler arasındaki güven zayıfladı. AB'nin en önemli üyeleri Fransa ve Almanya olmasına rağmen iki ülke hâlâ Euro bölgesi reformu ve Avrupa güvenlik mekanizması konusunda farklılıklar gösteriyor ve bu ülkeler gerekli yetkileri AB kurumlarına vermek istemiyor.

YOKSA BİR BÖLÜNME İHTİMALİ Mİ VAR?

Ayrıca yeni AB liderleri çoğunlukla Batı Avrupa'dan olduğu için, Doğu Avrupa ülkelerinden gelen başvuruların çoğu dikkate alınmamış olabilir ve bu durum Blok içinde daha fazla bölünmeye yol açabilir.

Dış ilişkiler ve ortam kötüleşiyor, Transatlantik ortaklığı Amerika Birleşik Devletleri'nin "Önce Amerika!" politikası nedeniyle kan kaybediyor. Ticaret ve ekonomik ilişkiler ile güvenlik alanında iş birliği, transatlantik ilişkilerin temel taşıdır. Fakat ABD'nin bu temeli değiştirmek istediği gerçeği, transatlantik ilişkilerin geleceğine de gölge düşürüyor.

Örneğin ABD ile Avrupa arasındaki ticari anlaşmazlıklar AB'nin çok taraflı ticaret politikasını sürdürme çabalarını baltaladı. ABD ve AB polemikleri bu hayati meseleleri engellemeye devam ederse Avrupa'nın karşı karşıya kaldığı riskler artacak, ekonomik durum kötüleşecek ve entegrasyon sürecini zayıflayacaktır.

DIŞ SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK ÖNCELİK OLMALI

ABD ile AB'nin arasındaki bağların geleceği ve sağlamlığı konusunda belirsizliklerin sürmesi Brüksel'in politikalarını sürdürme kabiliyetine gölge düşürüyor. Tam da bu yüzden yeni AB yönetimi üye ülkeler arasındaki farklılıkları gidermek ve dış sorunlarla başa çıkmak için daha uygun yollar bulmak zorunda.

Bu noktada tüm AB üyelerinden Avrupa entegrasyonu ve AB liderliğini bu süreçte öncü bir rol oynamaya teşvik etmeleri bekleniyor.

AB ve üye devletlerin bu çabalarda başarısız olması halinde Avrupa entegrasyon süreci, AB ülkelerini Vestfalya sistemine geri dönmeye zorlayarak çökebilir. Bu nedenle AB liderleri, sağlıklı ekonomik büyümeyi garanti altına almak ve Avrupa güvenliğini güçlendirmek için Avrupa entegrasyonunu ilerletmenin yanı sıra sosyal kaynak dağıtım mekanizmasını da daha adil hale getirmelidir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor