BM'den Afganistan'daki saldırılara kınama

2019-09-20 09:42:30 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden dün yapılan açıklamada, Afganistan'da yaşanan terör saldırıları en sert dille kınandı.

Açıklamada, bu tür terör faaliyetleri gerçekleştirenlerin, örgütleyenlerin, finanse edenlerin ve destekleyenlerin muhakkak cezalandırılması gerektiği vurgulandı.

BM'nin açıklamasında, bütün ülkelerin uluslararası hukuk ve Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarında belirlenen yükümlülüklere göre, Afganistan hükümeti ve diğer ilgili taraflarla etkin şekilde işbirliği yapması gerektiği vurgulandı.

Terörün her türünün uluslararası barış ve güvenlik açısından en ciddi tehditleri oluşturduğunun yinelendiği açıklamada, bütün ülkelerin, terör faaliyetlerinin uluslararası barış ve güvenliğe getirdiği tehditleri engellemesi gerektiği bildirildi.

Açıklamada, Afganistan'da son günlerde yaşanan saldırılar kınanırken, olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınları ile Afgan hükümetine başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Afganistan'ın güneyindeki Çabul eyaletinin merkezi Karat'ta dün bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 15 kişi öldü, 66 kişi yaralandı. Ülkenin doğusundaki Parvan vilayeti ve başkent Kabil'de 17 Eylül'de yaşanan iki saldırıda ise, 46 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıların sorumluluğunu Taliban üstlendi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor